Actions

Work Header

Profesorův mazlíček

Chapter Text

Láska na první pohled

Pro Severuse Snapea, bývalého smrtijeda a současného profesora lektvarů, to byl běžný školní den. Po několika odučených hodinách byl vcelku spokojen s počtem stržených kolejních bodů, žebříček dne vedl Nebelvír s mínus šedesáti pěti body. Rozdal několik školních trestů a velmi uspokojivě je všechny hodil na Arguse Filche, který stráví příjemný večer ve společnosti Freda a George Weasleyových – protože Snape měl na večer jiné plány.

Dokončil papírování, nacpal opravené úkoly svých zabedněných studentů do šuplíku, vešel do svých soukromých pokojů a zavřel za sebou dveře od pracovny. Sundal si hábit a hodil ho na postel, zatímco pohledem visel na malém balíčku na stole uprostřed místnosti. Do nízké sklenice si nalil kapku ohnivé whisky a třesoucíma se rukama začal rozbalovat balíček. Oči mu zářily vzrušením, když četl název své nové knihy: Vykuchej a nalož aneb Nalezněte znovu smysl života, kterou napsal nechvalně známý alchymista Gerald Dračí dech.

Přejel prsty po tvrdých deskách knihy. Mnoho let se snažil vystopovat její kopii, ale většina z nich byla ukryta v soukromých sbírkách. A teď, když konečně jeden exemplář získal, se chystal, že si každou minutu čtení důkladně vychutná. Ten okamžik mu nic nemohlo pokazit.

Nebo si to aspoň myslel.

Na moment zvedl oči od knihy, aby si podal sklenici a s překvapením si uvědomil, že není sám. Na jeho posteli seděla velká, světle rezavá kočka, uvelebená přímo na jeho hábitech, jejichž tmavá látka teď byla plná kočičích chlupů.

Snape se zamračil. Jak se ta kočka, pro všecko na světě, vplížila dovnitř?

Podle velikosti hlavy to byl nejspíš kocour, zřejmě majetek některého studenta. Kocour měl obojek a Snape si pomyslel, že je na něm nejspíš jeho jméno. A doufejme, že je tam taky jméno majitele, pomyslel si a ušklíbl se. Někdo přijde o spoustu bodů a nejspíš si taky vykoleduje školní trest. Popošel k posteli a natáhl ruku, aby obojek prozkoumal.

Kočka natáhla pracku a vystrčila ostrý dráp.

Snape opatrně stáhl ruku.

Kočka udělala totéž.

Snape se podrážděně zamračil. Přece se nenechá zastrašit kočkou!

Na druhé straně, ty drápy vypadaly skutečně dost ostře. Možná bude situace vyžadovat jiný přístup a z jeho strany dostatečně silnou vůli. Soustředil se na úkol. Usmál se.

Pěkná kočička,“ zavrněl na kočku. Avšak pokus o sladké vrkání z jeho úst zněl

spíš jako „Avada kedavra.“

Kočka mu na to samozřejmě nenaletěla a zasyčela na něj.

Úsměv, který stejně vypadal spíš jako úšklebek, mu zmizel z tváře. Pokusil se vytáhnou z pod kočky hábity a tak to stvoření shodit na zem, ale kočka zavrčela a znovu vystrčila drápy. Snape se jen tak tak vyhnul ošklivému škrábanci.

O krok couvnul a pozoroval kočku.

Milosrdný Merline, pomyslel si, mohl bych přísahat, že se mi ta kočka posmívá.

Kočka znovu zavrčela velmi znepokojivým způsobem.

Vzpamatuj se, Severusi, nařídil sám sobě, jsi muž, nebo myš?

Odolal nutkání zapištět a uvažoval, jestli by neměl poslat pro Filche. Školník byl zaníceným milovníkem koček a určitě by věděl, jak se s tím vypořádat. Na druhou stranu, tímto způsobem by zase veřejně přiznal, že se nechal terorizovat kočkou. Taková informace rozhodně nesmí opustit jeho komnaty.

A pak mistra lektvarů osvítilo. Velmi pomalými pohyby vytáhl hůlku. Jakmile to kočka uviděla, zvedla se ze sedu a byla připravena skočit na Snapea v tu chvíli, kdy by se odvážil ukázat na ni hůlkou. Snape namířil hůlku jiným směrem a použil přivolávací kouzlo.

Miska tuňákového salátu se objevila na stole.

Kočka se podívala na Snapea, pak na misku, pak zpátky na Snapea, jako kdyby zvažovala, jak zareagovat. Olízla se, pak konečně vyskočila z postele a s hlasitým předením zaútočila na tuňákový salát.

Snape vydechl úlevou.

Pokud je nemůžete porazit, podplaťte je, pomyslel si se samolibým úsměvem.

Když pak uviděl, v jakém stavu jsou jeho hábity, pokryté tunami narezlé srsti, znovu se zamračil.

Té kočky by se měl zbavit co nejdřív.