Actions

Work Header

Alfa a omega

Chapter Text

Tenhle příběh funguje trochu jako slovníček nebo základní lekce do světa OmegaVerse. Na konci každé kapitoly se pokusím osvětlit to, co se v ní bude probírat. Pokud by přece jen něco nedávalo smysl nebo bylo matoucí, počkejte si na další kapitoly, nebo piště dotazy do komentů. Pokud nebudou anonymní, odpovím.

Normální písmo=příběh, kurzíva=vysvětlivky


Sherlock se nespokojeně podívá po svém spolubydlícím, který si v kuchyni připravuje snídani. Už od včerejška je s Johnem něco divného. Doktor je kvůli něčemu nejistý, a i když Sherlock zatím neví, proč je nervózní, je si jistý, že je tu ještě něco jiného, co je špatně.

„Co se děje?" zeptá se Sherlock prudce, když si John chce se svou snídaní sednout ke stolu v obýváku.

Skoro vyštěknutý dotaz doktora vylekal tak, že málem pustil svou snídani na zem.

„Cože?" zeptá se John a sedne si.

„Něco je jinak. Co?" zeptá se Sherlock a podezíravě se na Johna dívá.

Watson se nervózně ošije a trochu zčervená. Na chvilku jen mlčí a hledá správná slova, než promluví.

„Nic se neděje. Jen mi brzy začne heat, takže během dneška nebo zítřka odjedu k Harry. Je to sice trochu dřív, než s čím jsem počítal, ale měla by mě čekat," řekne John pečlivě neutrálním tónem.

Sherlock o těchhle věcech odmítá i mluvit. Je sice alfa, ale hned na začátku společného bydlení Johnovi na rovinu řekl, že ho nezajímá nic ohledně jeho cyklu, nemá zájem o žádnou omegu, betu ani alfu a byl by rád, kdyby ho John s něčím takovým neobtěžoval.

Proto jednou za čtvrt roku John odjíždí na týden ke své sestře, aby se tam schoval před alfami a světem celkově, a aby neobtěžoval svého spolubydlícího.

Sherlock si jen pohrdavě odfrkne a protočí oči.

„Zbytečné zdržování," zamumle si Sherlock pod nosem, ale tak, aby John dobře slyšel.

„Nechápu proč. Vyšetřovat umíš velice dobře i bez mé společnosti," prohodí doktor klidně a obrátí se ke své snídani.

„Potřebuju asistenta," hádá se Sherlock.

„Ne, ty potřebuješ publikum," upozorní ho John, aniž by se na detektiva podíval. Odpovědí mu je uražené odfrknutí, které mu vyvolá drobný úsměv na tváři.

- - o - -

Den na Baker Street byl úděsný.

Je neděle, takže John nemusel jít do práce. Sherlock neměl žádný případ, takže celý den pobíhal po bytě, střídavě se rozkřikoval, že se nudí, loudil cigarety, rozharoval knihy a spisy nebo se pokoušel ukrást Johnovi pistol. Byl přesvědčený, že vedle usměvavého obličeje nad gaučem musí být i jeden naštvaný. Navíc měl Sherlock docela hádavou a vzteklou náladu, což si John vysvětloval nedostatkem případů. Doopravdy ovšem detektiva rozptaloval právě doktor. Obvykle si toho nevšímal, protože bylo vždy, co dělat, ale dnes pro nedostatek jiného, se jeho pozornost zaměřovala na Johna. Nebo spíš na jeho pach.

Sherlock ví velice dobře, jak jde John cítit. Krom výrazného pachu omegy z něj jde vždy cítit černý čaj, skořice a něco, co Sherlockovi připomíná sluncem rozpálený písek. To je Johnův obvyklý odér, ale ten se teď mění, lehce sládne a stává se výraznějším, aby k němu nalákal potenciální alfu, se kterou by pak omega, tedy John, mohl strávit heat a popřípadě se s ní i spojit ve svazek.

„Já chci případ!" rozkřikne se Sherlock a vyskočí ze svého křesla. Potřebuje něco dělat! Potřebuje zabavit svůj mozek! Potřebuje cokoliv, co mu odvede myšlenky od Johna!

Jako v odpověď na Sherlockovo zvolání se ozve bouchnutí hlavního vchodu a dupot na schodech, které někdo bere po dvou, aby byl nahoře rychleji. Vzápětí se otevřou dveře a do bytu vejde lehce zadýchaný DI Lestrade.

„Koukám, že jdu akorát včas," usoudí Lestrade, když uvidí stav obývacího pokoje.

„Prosím, řekni, že máš případ," obrátí se na něj John se skoro zoufalým výrazem.

„Samozřejmě, že má případ, jen se na něj podívej, jak spěchá!" rozkřikne se Sherlock netrpělivě a mávne rukou směrem k detektivovi.

„Já případ nemám. Spěchám na tiskovku, co mám mít v osm," řekne Greg. „Ale jeden můj nový kolega má vraždu a potřeboval by pomoc."

„Adresa?" zeptá se Sherlock ostře.

„Sherlocku, vím, že nemá cenu spoléhat na tvé slušné vychování," obrátí se Greg na Holmese s vážným výrazem ve tváři. „Ale Gregson je u nás nový a bylo by fajn, kdybys ho moc nezdeptal. Potřebujeme, aby tady zůstal, je to jasný?"

Sherlock jen protočí oči a mávne rukou.

„Kde je ta vražda?" zeptá se znovu.

„Já na něj dám pozor," obrátí se John na Grega. „Jenom mu, prosím, dej něco na práci."

„No tak jo," povzdechne si Lestrade a zkontroluje si čas na hodinkách. „Stejně nemám čas se s váma hádat."


Alfa – beta – omega: Jedná se o tzv. sekundární pohlaví. Teda jasně, že tady jsou všichni chlapy nebo ženské, ale navíc je tu i tohle dělení a dá se říct, že je i podstatnější pro párování osob. Chlap i ženská můžou být alfa, beta nebo omega a jejich četnost záleží na autorovi fanfictionu. V každém fanfictionu je rozšíření a veřejné povědomí o sekundárním pohlaví různé. Tj. někde jsou alfy a omegy normální součástí světa, někde jsou skoro šikanovaná menšina a někde jsou taková vzácnost, že se o nich ani neví. Vše záleží na autorovi.

Většinou to bývá, že si alfa může začít jen s omegou nebo betou a podobné je to i u omeg – randí s alfama nebo betama. Pokud už se někde vyskytuje vztah alfa-alfa nebo omega-omega je obvykle považovaný za podivný a nepřirozený. Prostě ekvivalent toho, jak před sto lety a bohužel někdy i dnes lidi brali homosexualitu. Svým způsobem to i homosexualita je.

Ve většině fanfictionech bývá, že pro každou alfu je někde dokonalý protějšek ve formě omegy a ti dva by spolu tvořili pár snů. Taky je to k sobě neodolatelně táhne a většinou se poznají na první pohled nebo čuchnutí. V jiných fanfic tomu říkají soulmate alias druhá půlka duše. Ovšem spousta OmegaVerse mívá jen minimum citů a jde jim jen o samotný sex. Tohle se dá totiž dobře použít jako porno, ovšem ne pro slabě povahy.

Na to, že si OmegaVerse bere nejvíc ze světa vlčích smeček a psů, tak se moc neřídí tím, jak tyhle skupiny fungují. Už jen to označení alfa a omega jejich zařazení v příbězích je hodně odlišné od řazení ve smečkách. Stejně tak bety bývají různé charakteristiky, málokdy shodné s betami z vlčích smeček. Hodně to je asi o tom, že autoři neví moc o životě ve smečkách, anebo je to ani nezajímá a píší si dle svého. Proto jen v malém množství příběhů najdete alfu, která si staví svou smečku. Většinou jde o sólisty a samotné páry hlavních hrdinů. Také chování vlků ne vždy odpovídá chování postav se sekundárním pohlavím. Někdy naštěstí, protože aspoň není nutné sledovat postavu, jak občůrává poraženého soka nebo něco podobného. Ale máte tu běžně, že submisivní postava ukazuje krk (slabinu) dominantnější osobě nebo že se odmítají dívat do očí.

Alfa: Dominantní, sebevědomá, vůdčí osobnost, která si máloco nechá líbit, chce mít navrch. Alfy chrání své území (dům, pracoviště, zájmy, rodinu, přátele, důležité věci) a jsou pro ně schopné hodně obětovat. Na druhou stranu mohou být sobecké, panovačné, majetnické, násilnické, kruté, sebestředné a bezohledné. Alfy snadno mění nálady a nerady prohrávají. Zato rády bojují a riskují. Vemte si stereotypy o tom, jak má být pořádný chlap a máte alfu. Pokud nejde o příběh, kde tahle příslušnost je "špatná" nebo skoro neexistující, pak jsou alfy vždy ti, co jsou v čele a ve vedoucích pozicích, protože patriarchát je věc. (Jsem si na 99,9% jistá, že jsem nečetla ani jedno fic, kde by v omegaverse šéfoval matriarchát a tudíž omegy...)

Anatomie. Alfa muž vypadá normálně jako běžný exemplář muže, akorát možná trochu víc testosterovnu. Alfa žena vypadá stejně jako žena, akorát víc testosteronu. Každá alfa dokáže oplodnit omegu. A ženu. Proto každá alfa musí mít penis. Na googlu nejspíš budou nějaké nákresy, pokud budete hledat. Omega je tam určitě. Asi takhle. Vím plno detailních fanfic o páru alfa-omega, kdy jsou oba muži a pár těch, kdy je omega žena, ale žádné, kde je alfa žena. Ty jsou většinou zmíněné okrajově. Řekla bych, že důvod číslo jedna je, že si nikdo není stopro jistý, jak tyhle věci vůbec fungují. Jedna z možností, jak může být žena alfou a pořád být žena, je že její penis je zasunovací. Zní dovně, co? Ale z biologie někteří z vás možná vědí, že penis je jen přerostlý (a divně rostlý) klitoris, takže tahle verze čistě teoreticky může být. V 90% případů platí, že alfa může oplodnit, ale ne otěhotnět. Těch zbylých deset procent je pro alfy-ženy, kterým dá otěhotnění a donošení dítěte hodně práce a námahy. Další specifikum anatomie alfy je knot, v překladu asi uzel. (Ne vážně, nikdy jsem si nevyhledala popis anatomie psovitých šelem, nevým oficiální český výraz.) V podstatě - mnoho šelem, aby zajistily větší šanci vzniku potomstva, mají různé anatomické vychytávky. Například kocouři mají na penisu ostré ...háčky?, které se během sexu vysunou, aby zajistili, že jim kočka jen tak nezdrhne a že její tělo vyprodukuje víc vajíček a tím pádem bude víc koťat. Šelmy psovité oproti tomu mají na kořenu penisu onen zmíněný uzel, který během sexu nabobtná tak, že se zasekne uvnitř feny, čímž zajistí větší šance na oplodnění a zachování rodu. A právě tenhle uzel je přisuzován i alfám. Někdy je během každého sexu, někdy jen během heatu/rutu (viz dole).

Omega: Tichá, submisivnější osobnost, rodič, ten, co na svět přivádí potomstvo, opak alfy. Může se jevit jako slaboch a nicka díky tomu, že si často nechává od alfy poroučet, ale pro své potomstvo a rodinu dokáží bojovat. Vyjímkou ovšem nejsou omegy, co se odmítají podrobovat a jsou velice samostatné. Vemte si všechny stereotypy o tom, jaké jsou/mají být ženské a máte omegu. V příbězích mají omegy často menší práva než alfy nebo jsou podceňovány, prostě patriarchát, kdy alfy všechno můžou a omegy za všechno můžou. Prostě jak to funguje teď mezi muži a ženami. V mnoha fic je to vyhraněno až do stavu zotročování omeg, které patří svojí alfě - nejdřív otci, později tomu, kdo si je vezme/koupí.

V normální smečce a la vlci bývá omega otloukánek a stress relief (věc na odreagování) pro smečku a je nejnižší z nejnižších, se kterým si každý může dělat, co chce. V omega verse bývá omega v 99% případů to, co by ve smečce byla samice z alfa páru, tedy partner Alfy, rodič dětí pro smečku. Takže i když je tohle verze dost inspirováné (zkreslenými představami o) vlcích a životu ve smečce, názvosloví je špatně.

Anatomie. V podstatě každé fic vám řekne, že omega je drobnější, křehčí (a hezčí) než alfa. (Zase stereotyp ženy vůči muži.) Hlavní důvod, proč je omega speciální, je nejen jejich cyklus (viz později), ale i schopnost otěhotnět. I běžné ženy (ať ve verzi beta nebo obyč) můžou v těchto fic otěhotnět, ale omegy jsou plodnější. Ať už je omega muž nebo žena, oba můžou otěhotnět. U žen nejde o žádnou změnu v anatomii. U mužů ano. Nákresy anatomie jdou snadno najít na googlu. V podstatě jsou dvě verze. Buď má muž mezi varlaty a konenčíkem další otvor alias vaginu, nebo nemá konečník, ale kloaku, což znamená dva v jednom. Taky v 90% případů platí, že omega otěhotní, ale neoplodní. V některých verzích omegy-muži ani nemají varlata, v jiných verzích je mají, ale nejsou schopní vyprodukovat spermie. Ve zbylých procentech případů je omega-muž schopný zplodit dítě, ale dá to práci.

Beta: Jsou dvě verze příběhů. V jedné verzi jsou bety v podstatě normální lidi jako my. Ve druhé verzi existují lidi s příslušností (alfa-beta-omega) a normální lidi (to, co potkáváte na ulici). V těchto případech bývá chování těch s příslušností často srovnatelné s chováním smečky (závisí na znalostech autora o tomto), kdy alfy šéfují a bety dělají hlavní masu smečky, ochránce, lovce atd. Ovšem vždy jsou bety ti méně hormonálně labilní.

Anatomie je stejná jako u běžných exemplářů lidí.

Heat a jeho cyklus: Slovíčko heat má plno významů. V tomhle případě se dají pro překad použít slova jako říje, mrouskání nebo hárání. To zní blbě, takže to slovo nerada překládám a používám slovo heat.

Omegy mají menstruační cyklus stejně jako ženy, ovšem tam, kde ženy mívají ovulaci (ideální doba k početí), omegy mají heat. Nejen ideální doba k početí, ale také období sexuální nadrženosti, horšího sebeovládání vůči alfám, hlavně vůči alfě, která patří k omeze, self-lubricating (překlad samolubrikování - ženská zvlhne, z některých omeg lubrikant přímo odkapává), tělesné změny z důvodu šílících hormonů (nejen co se týče připravenosti k sexu a početí, omega má i zvýšenou teplotu, změnu pachu, slabý třes, někdy jsou slabější vůči alfám, hůře ovládají své chování a tak podobně) a často je to také období několik dní trvajícího sexu, kdy se neustále střídají chvíle nadrženosti a sexu s chvilkami odpočinku sotva na vydechnutí. Přesnější informace jako délka cyklu, délka a intenzita heatu, přítomnost self-lubricatingu atd. dle autora. U některých se souloží i týden v kuse, u jiných dva dny, někde trvá cyklus co půl roku, jinde co měsíc. U některých během heatu omega potřebuje alfu nebo jí hrábne, jindy jen bývá v bolestech, skoro nikdy and tím nemávne rukou.

Nikdy nikde v žádným fic neměla omega mestruaci. Fakt. Nevím, jestli je to tím, že je všem blbý o tom psát, protože normální biologické funkce ženského těla jsou tabu mluvit na veřejnosti, co kdyby to poškodilo jemný sluch těch okolo (hlavně chlapů), anebo je to tím, že nikoho ani nenapadlo, že když je ovulace, že musí být i menstruace. Jak jsem řekla, většina fic je o ovulaci a co se během ní děje.

V některých fanfictionech dokáží omegy během heatu normálně fungovat mezi lidmi. Ve většině fanfictionech by omega dokázala během té doby fungovat bez potíží, ale alfy, které z nich heat cítí, se ovládat nedokáží a ve velké části fanfictionů jsou obě skupiny příliš nadržené, aby mohly na veřejnost. Omega doslova škemrá o tom, aby se s ní alfa vyspala a alfa je ochotná se probít zdí, aby se k omeze dostala. Hádejte, o čem pak ty příběhy jsou. Pokud je to ovšem verze dvě (omega se umí ovládat během heatu, ale alfa ne), pak to obvykle končí tím, že alfy omegu napadnou a znásilní a pak se vymlouvají na všechny ty hovadiny, které při argumentech používají násilníci normálně - může si za to sama, nemá chodit ven takhle oblečená, v takovém stavu, v takovou dobu. A jako ve většině případu z reality to hajzlovi projde, protože patriarchát.

Rut: Opak heatu nebo bych spíš měla říct alfa verze heatu. Fena hárá, jak se říká tomu, když psovi šibe z nadrženosti? Můj slovníček češtiny momentálně zklamal, takže vám neřeknu pojem. Tohle se objevuje z bídou v půlce fic. Někdy jde o přirozený cyklus alfy, většinou sladěný s cyklem jejich omegy, někdy jde o situaci, která nastane jen u dluhodobě svobodných alf nebo těch s celibátem. Jako u heatu, i tady jde o situaci, kdy se hormony zblázní a způsobují zvýšenou teplotu, sexuální nadrženost, horší sebeovládání, změny pachum vyšší agresivita atd. Pokud jde o pravidelný cyklus, pomůže buď sex nebo léky nebo trpělivost. Pokud jde o něco z důvodu celibátu, pomůže sex nebo hormonální léčba. Ale zase, nen každý omegaverse vesmír vůbec vede pharmacii specializovanou pro alfy či omegy.

Bond/svazek/spojení/pouto: Jedná se o hypoteticky neporušitelné pouto mezi alfou a omegou. Hodně romantizováno. Většinou pouze mezi alfou a omegou, víc dle autora. Bond bývá zprostředkován kousnutím obvykle do krku nebo ramene nebo do prostoru mezi nimi. Tj. alfa během společně stráveného heatu kousne omegu, čímž vytvoří jizvu/značku, která omegu uznačuje za její. V některých případech je nutné, by i omega kousla alfu, ale tahle rovnoprávnost mezi pohlavími není moc častá. Většinou je bond dobrovolný, ale může být i vnucený násilím. Výhodou je, že takový bond se dá snadněji zlomit.

Důvod, proč se kousá do krku. Žlázy. Myšleno pachové nebo tzv bonding. Jejich narušení (kousnutí skrz) vyvolá chemickou reakci mezi sekrecí ze žláz a slinami a tím se změní hormonální reakce těla (nebo jak to mám říct). Tato reakce překlikne něco v mozku omegy (a alfy), takže ta teď bude reagovat hlavně na svou alfu, bude imunnější vůči cizím atd. Dá se toho snadno zneužít, kdy alfa díky tomuto překliknutí může svou omegu až zotročit, ať už vědomě nebo ne.

V některých příbězích je bond na věky věků, a když jeden z partnerů zemře, druhý o moc dýl nevydrží. Někde mají, že alfa je po úmrtí partnera jen v šoku, zato omega že zemře, ale jako obvykle záleží na autorovi. Jindy se bond dá zrušit podobně jako rozvod, i když rozpad bondu je nepříjemnější. Sposta citových traumat, ohomronální disbaůance těla, deprese apod. V některých příbězích stačí jedno kousnutí až do smrti, v jiných se musí pravidelně obnovovat, ideálně při každém heatu.

Někdy bond u omegy trochu změní pach, takže i ostatní poznají, že je zadaná, popř. s kým má bond.

Někde existuje i pre-bond, tedy něco jako zásnuby. Označení, které neproběhlo během heatu. Nějde jde jen o značku napůl protiprávní, jinde jde o organizované zásnuby, něco jako domluvený sňatek a pre-bond je pojistka, někde tohle není vůbec. Ekvivalentem pre-bondu je scenting (bude vysvětleno později).

Pach/čich: Protože je anatomi a chování během heatu více méně inspirováno přírodou, pochytili alfy a omegy i pár dalších věcí od zvířátek. Tak třeba mají velice jemný čich a také specifický pach. Z vašeho pachu/odéru poznají vaši hormonální situaci, ale taky emoce a podobně. Vše, co se říká že vlk či pes pozná po čichu, to by měli poznat i oni. Beta je obvykle pachově nevýrazná a čich má na normální lidské úrovni, anebo při verzi beta nerovná se obyč lidi, má nevýrazný pach, ale dobrý čich. Alfy a omegy dokáží podle pachu poznat svůj dokonalý protějšek (obvykle jim protějšek voní takovým stylem, že nad ním skoro slintají - další srovnání s háráním), poznají nálady ostatních, jejich sekundární pohlaví, fázi cyklu u omegy (čím blíž k heatu, tím víc alfy slintají), někdy i to, jestli jsou zdraví, kdy měli naposledy sex, kde se pohybovali nebo s kým či s čím přišli do kontaktu atd.

Pachové značky jsou pro pár alfa-omega hodně důležitý. Omega, která jde cítit alfou, je oficiálně zadaná, je cizím teritoriem. Alfa hodně dbá na to, aby omega nepřestala být cítit jako ona a hodně špatně nese, když je cítit jinou alfou (žárlivé scény, paranoia, obnova pachové stopy, tj. sex, agrese apod.) Podle pachu identifikují jednotlivce, součásti smečky/skupiny atd.

Když už jsme u pachu a vysvětlovali jsme tady heat, je asi dobré zmínit, že alfa zbožňuje pach své omegy a velice ochotně si k ní čichá, má-li to dovoleno. V oblibě jsou hlavně místa, kde ústí pachové žlázy. I normální obyčejní lidi mají pachové žlázy, otevřete učebnici anatomie.