tehanuRecent works

Recent series

 1. Summary

  Od tłumaczki: tej serii Autorka też nie dała opisu, więc co by tu naskrobać na zachętę? Może tak: po samych tagach nie widać, jakie to jest fajne. Jest śmiesznie, wesoło, baaardzo smutno, niegłupio, smacznie. Taki naprawdę dobry, nieplagiatowy pastisz książki, która już sama z siebie nie jest zła, ale od niej lepszy. O.

  Words:
  64,437
  Works:
  4
  Bookmarks:
  3
 2. Summary

  Od tłumaczki: wyobraźcie sobie świat bez ciągłości między wczoraj, dziś a jutro. W którym dawniejsza przeszłość jest zamkniętym rozdziałem, przeszłości niedawnej w ogóle nigdy nie było, a przyszłość wprawdzie nadejdzie, ale odetnie się od teraźniejszości, skasuje ją. W którym każdy dzień kończy się przepaścią, pustką, czarną dziurą. To tak jakby kończył się śmiercią, jakby był tym ostatnim. Co jest takie ważne, że nie można tego odłożyć do jutra? Bez czego nie położycie się spać? Czego będziecie żałować, z czego się cieszyć?

  Words:
  59,278
  Works:
  8
  Bookmarks:
  4
 3. Summary

  Awantury – i trupy. Tyle. To cały fik. Aha, i seks.

  Words:
  69,468
  Works:
  2
  Bookmarks:
  2

Recent bookmarks

 1. Public Bookmark 63

  Tags
  Summary

  Porgs think of Luke Skywalker as the eccentric but harmless giant who lives on their island. Life on Ahch-To can be pretty dull, so at least Luke gives the Porgs something to watch.

  Then another of his kind arrives, with her friends, and life on Ahch-To gets a lot more entertaining for the porgs.

  Then comes the invader...

  * * *

  Language:
  English
  Words:
  38,969
  Chapters:
  19/19
  Collections:
  1
  Comments:
  290
  Kudos:
  408
  Bookmarks:
  63
  Hits:
  7294

  30 Mar 2018

 2. Public Bookmark 48

  Tags
  Summary

  Kylo leaves Crait thinking there's never been a trap too stupid for him to stumble into. He's been snared in Snoke's lies, fooled by Luke's deceptive offer of single combat, and almost unhinged by Rey's assaults on a heart he thought he'd buried.

  And if that weren't bad enough, General Hux wastes no time in making his move, calling Kylo Ren a cancer in the First Order that has to be removed before it destroys them.

  Before long, Kylo finds himself in space with only a snarky and unreliable BB-9E droid for company, and a vague plan to find Rey and convince her she's wrong.

  As for Rey, when did anyone ever ask her what she wanted? She has plenty of time to think about that, as the tiny band that makes up the entire Resistance searches desperately for a time and a place to ignite the spark that will light the fire to a revolution they dream of.

   

  * * *

  Language:
  English
  Words:
  52,600
  Chapters:
  17/?
  Collections:
  1
  Comments:
  119
  Kudos:
  221
  Bookmarks:
  48
  Hits:
  3330

  30 Mar 2018