jajafilmRecent works

Recent series

 1. Words:
  2,104
  Works:
  8
 2. Words:
  1,709
  Works:
  2
 3. Words:
  9,129
  Works:
  8
  Bookmarks:
  10

Recent bookmarks

 1. Public Bookmark 31

  Tags
  Summary

  It's been a year since Spencer's stay with the Winchester's. His team is not ready for all the changes in their teammate. Now it looks like they will lose him forever and they don't even understand how they lost him. Shocking them all when they are forced to hunt down their teammate as an unsub. Just when they think he is guilty they are shocked to discover it's possible Spencer was not in control of himself this whole time. Is there hope yet for their beloved genius?

  Series
  Language:
  English
  Words:
  45,256
  Chapters:
  12/?
  Comments:
  56
  Kudos:
  198
  Bookmarks:
  31
  Hits:
  3585

  03 Jan 2022

  Bookmarker's Notes

  Poté co se Spencer vrátí od Winchestrů (kteří ho unesli), tým ho chytí u zabitého těla, které se snaží spálit. Je teď vrahem jako bratří? Jak se s tím tým vypořádá? (8)

 2. Public Bookmark 1

  Tags
  Summary

  Během bitvy o Bradavice bylo zlaté trio ještě schopné zachránit Snapeův život. Zatímco Harry běžel k myslánce, Hermiona s Ronem jej ošetřovali. Harry pak před cestou do Zapovězeného lesa svým přátelům nařídil, aby ho za každou cenu dopravili v pořádku do komnaty nejvyšší potřeby a dále do bezpečí. Pohled, který si tehdy se Severusem vyměnili, než se Harry odebral na jistou smrt, jim utkvěl v paměti i po skončení druhé kouzelnické války. Hlavně jednomu z nich.

  Language:
  Čeština
  Words:
  3,217
  Chapters:
  1/1
  Comments:
  1
  Kudos:
  18
  Bookmarks:
  1
  Hits:
  147

  24 Dec 2021

  Bookmarker's Notes

  Snarry dárek

 3. Public Bookmark 93

  Tags
  Summary

  Loki takes a quick jaunt down to Midgard and checks in on the Wizarding World while he's there. Hearing about growing tensions – and, honestly, needing a break from Asgard – Loki enrolls at Hogwarts under the name of Loki Silver. Coincidentally, the year is 1975, the 5th year of Hogwarts for James Potter, Lily Evans, and one Severus Snape.

  Why was this not a thing? I needed it to be a thing, so I did this out of desperation. I love my little bois.

  I've been told to stop pandering to the youngsters and to never try to use the word "boi" again.

  Language:
  English
  Words:
  24,441
  Chapters:
  21/?
  Comments:
  227
  Kudos:
  485
  Bookmarks:
  93
  Hits:
  8153

  20 Nov 2021

  Bookmarker's Notes

  Loki je v Bradavicích, skamarádí se se Severusem. Snaží si vybudovat mezi Zmijozeli postavení, ale i se spřátelit s lidmi z ostatních kolejí. Jenže když zachrání Snapea z pod vlkodlačích drápů, je pokousán (18)

 4. Public Bookmark 89

  Tags
  Summary

  Severus comes to after the fatal snake bite and is reminded by Lily of his task to take care of Harry. This task gives him a second chance in life and perhaps in love. - After Severus awakens from his coma, Harry seems to have taken it into his head to try to help him. At first, Severus distrusts the brat he never could stand, but Harry shows his former teacher that life is beautiful

  Language:
  English
  Words:
  61,958
  Chapters:
  30/30
  Comments:
  78
  Kudos:
  480
  Bookmarks:
  89
  Hits:
  15461

  13 Oct 2021

  Bookmarker's Notes

  Snape válku přežije a stráví s Harrym prázdniny. Do mladého hrdiny se zamiluje, ale když pak začne znovu škola, svojí žárlivostí a nedorozuměním ohledně lektvaru pro potrat (který je pro Hermionu a Severus si myslí, že je pro Ginny) zapříčiní jejich hádku a to, že ho Harry opustí. (22)

 5. Public Bookmark *

  Tags
  Summary

  There is nothing malignant, nothing unsettling here, except for the fact that he’s in an unfamiliar place, in an unfamiliar bed, curled beside Harry bloody Potter, of all people.

  Language:
  English
  Words:
  12,220
  Chapters:
  1/1
  Comments:
  23
  Kudos:
  863
  Bookmarks:
  144
  Hits:
  8853

  04 Oct 2021

  Bookmarker's Notes

  Harry a Snape se probouzí v jaké si alternativní realitě, ve které jsou manželé. Pamatují si svůj vztah, ale zároveň si pamatují i válku a vzájemnou ne-toleranci. Celá nová realita je způsobena Voldemortovým kouzlem. Pán zla chce po svém špionovi, aby si naklonil vyvoleného a pak mu ho jako poslušného beránka přivedl, jenže se přepočítal. Severus mu teď ani předtím nebyl věrný, a když konečně ví, jaké je šťastně žít a být milován, nehodlá se toho vzdát. Docela pěkná jednohubka. Moc se mi hlavně líbilo, jak si Severus na začátku uvědomí, že nová realita se mu líbí.