Archive FAQ > Váš účet

Jak si založím účet?

K vytvoření účtu potřebujete pozvánkový kód nebo odkaz (viz Často kladené otázky k pozvánkám pro další informace). Jakmile obdržíte pozvánku e-mailem, klikněte na odkaz, který vám byl zaslán, a dostanete se na stránku pro vytvoření účtu. Pokud jste odkaz s pozvánkou dostali od stávajícího uživatele, i ten by vás měl přesměrovat na správnou stránku. V případě, že jste obdrželi jen kód (sérii čísel a písmen), postupujte dle návodu zde Jak mám použít alfanumerický pozvánkový kód?.

Bude moje uživatelské jméno veřejné?

Ano, bude – proto si zvolte takové, pod kterým si přejete, aby vás ostatní znali. Můžete sice použít pseudonym (viz Často kladené otázky k pseudonymům) a zveřejňovat tak práce na Archive of Our Own – AO3 (Našem vlastním archivu) pod jinými jmény, ale vaše uživatelské jméno bude vedle pseudonymu stále zobrazeno, a to tímto způsobem:

Pseudonym (Uživatelské jméno)

Jaké znaky mohu ve svém uživatelském jméně použít?

Můžete použít písmena, čísla a podtržítka. Vzhledem k technickým požadavkům Archive of Our Own – AO3 (Našeho vlastního archivu) mohou být uživatelská jména vytvořena pouze pomocí jednoduché latinky bez mezer nebo diakritiky a bez interpunkčních znamének jako jsou tečky nebo čárky. Musí začínat a končit písmenem nebo číslem a musí být minimálně 3 a maximálně 40 znaků dlouhé.

Seznam povolených znaků: Aa, Bb, Cc, Dd, Ee, Ff, Gg, Hh, Ii, Jj, Kk, Ll, Mm, Nn, Oo, Pp, Qq, Rr, Ss, Tt, Uu, Vv, Ww, Xx, Yy, Zz, 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, _.

Pokud byste chtěli v rámci použitých znaků více možností - kupříkladu mezery a jiné speciální znaky - můžete si vytvořit pseudonym (viz Často kladené otázky k pseudonymům). Mějte ale na paměti, že při používání pseudonymu se vedle něj veřejně zobrazí vaše uživatelské jméno (ve výsledku to bude vypadat takto: "Pseudonym (Uživatelské jméno)"), takže při výběru jak pseudonymu, tak uživatelského jména vybírejte takové, pod kterým si přejete být na AO3 známi.

Jak ověřím svůj účet?

Poté, co si účet vytvoříte, obdržíte odkaz, kterým jej budete moci aktivovat. Kliknutím na tento odkaz svůj nový účet na Archive of Our Own – AO3 (Našem vlastním archivu) ověříte a aktivujete. Pokud tak neučiníte do 14 dnů od založení účtu, vaše registrace propadne a budete muset opět projít všemi registračními kroky. Pro více informací k pozvánkám navštivte Často kladené otázky k pozvánkám.

Pokud aktivační e-mail neobdržíte během několika hodin od registrace, zkontrolujte prosím složku spamu a nastavené filtry. Pokud e-mail nepřijde ani po 48 hodinách, prosím kontaktujte podporu a požádejte o pomoc s aktivací účtu. Přidáním do-not-reply@archiveofourown.org do seznamu povolených adres ve svém e-mailovém účtu si zajistíte, že aktivační e-mail nebude zablokován.

Co mám udělat, když si myslím, že se někdo naboural do mého účtu?

Pokud máte podezření, že někdo používá váš účet bez vašeho svolení, pak byste měli okamžitě změnit své heslo a kontaktovat dohled na dodržování zásad serveru, abyste se ujistili, že váš účet není používán pro nežádoucí účely.

Jak mohu změnit email spojený s mým účtem?

Původní e-mailovou adresu můžete změnit na stránce Edit Profile (Upravit profil) těmito kroky:

 1. Přihlaste se do svého účtu a pomocí odkazu "Hi (Ahoj), [uživatelské jméno]!" přejděte na Uživatelský panel, kde si buď v menu vyberete "My Dashboard" (Uživatelský panel), nebo kliknete na profilový obrázek.
 2. V postranním menu zvolte "Profile" (Profil) (na mobilních zařízeních jde o horní menu).
 3. Klikněte na "Edit My Profile" (Upravit můj profil) na konci seznamu nabízených možností.
 4. Poslední možností pod hlavičkou stránky bude právě "Change Email" (Změnit e-mailovou adresu).
 5. Do polí "New Email" (Nová e-mailová adresa) a "Confirm New Email" (Potvrďte novou e-mailovou adresu) vložte svou novou e-mailovou adresu.
 6. Do pole "Password" (Heslo) vepište své heslo.
 7. Pro potvrzení všech úprav klikněte na tlačítko "Change Email". Na původní e-mail vám dojde potvrzení o změně.

Jak si mohu změnit heslo?

Heslo ke svému účtu si můžete změnit na stránce Edit Profile (Upravit Profil) následovně:

 1. Přihlaste se do svého účtu a pomocí odkazu "Hi (Ahoj), [uživatelské jméno]!" přejděte na Uživatelský panel, kde si buď v menu vyberete "My Dashboard" (Uživatelský panel), nebo kliknete na profilový obrázek.
 2. V postranním menu zvolte "Profile" (Profil) - (na mobilních zařízeních jde je to horní menu).
 3. Klikněte na "Edit My Profile" (Upravit můj profil), na konci seznamu nabízených možností.
 4. Dále zvolte "Change Password" (Změnit heslo).
 5. Do polí "New Password" (Nové heslo) a "Confirm New Password" (Potvrďte nové heslo) vložte nové heslo.
 6. Do pole "Old Password" (Předchozí heslo) vepište své předchozí heslo.
 7. Pro potvrzení všech úprav zvolte "Change Password".

Jak si mohu změnit uživatelské jméno?

Než se rozhodnete změnit své uživatelské jméno , upozorňujeme vás, že všechny odkazy jakkoliv spojené s vaším původním uživatelským jménem nebudou automaticky přesměrovávat na vaše nové jméno. Odkazy na jednotlivé práce budou nadále funkční, ale odkazy na váš Dashboard (Uživatelský panel), Profile (Profil), stránky Works (Práce) a Series (Série) a tak dále přestanou fungovat, protože vaše uživatelské jméno je součástí URL (odkazu). Podobným problémům předejdete, pokud si založíte pseudonym.

Pro změnu uživatelského jména postupujte takto:

 1. Přihlaste se do svého účtu a pomocí odkazu "Hi (Ahoj), [uživatelské jméno]!" přejděte na Uživatelský panel, kde si buď v menu vyberete "My Dashboard" (Uživatelský panel) nebo kliknete na profilový obrázek..
 2. V postranním menu zvolte "Profile" (Profil) (na mobilních zařízeních jde o horní menu).
 3. Klikněte na "Edit My Profile" (Upravit můj profil) na konci seznamu nabízených možností.
 4. Klikněte na tlačítko "Change User Name" (Změnit uživatelské jméno).
 5. Vyplňte do formuláře své nové uživatelské jméno a své heslo.
 6. Pro potvrzení všech změn zvolte "Change User Name".

Uživatelská jména musí být unikátní. Nemůžete si změnit uživatelské jméno na takové, které už používá někdo jiný. Pokud už si někdo zabral uživatelské jméno, které byste chtěli, zkuste místo změny uživatelského jména použít pseudonym ( Více informací najdete pod odkazem Často kladené otázky k pseudonymům)

Ve svém uživatelském jméně si však můžete změnit malá a velká písmena bez toho, aniž by došlo ke změně odkazu na vaše stránky. Pokud je vaše stávající uživatelské jméno kupříkladu "superfan", můžete jej změnit na "Superfan", "SuperFan" nebo dokonce "SuPeRfAn", aniž by to narušilo funkčnost odkazů. Při změně velkých a malých písmen se ujistěte, že váš prohlížeč již předchozí verze jména neuložil - některé prohlížeče se pokusí je automaticky opravit dle uloženého formátu.

Pro více informací o tom, jak by mohla změna uživatelského jména ovlivnit vaše práce, záložky a další části vašeho účtu, si přečtete: Jak změna mého uživatelského jména ovlivní můj účet?

Jak změna mého uživatelského jména ovlivní můj účet?

Při změně vašeho uživatelského jména dojde k následujícímu:

 • změní se uživatelské jméno u všech vašich prací a záložek,
 • změní se uživatelské jméno u všech komentářů a kudos, které jste zanechali na stránkách AO3,
 • změní se váš výchozí pseudonym,
 • přestanou fungovat odkazy na vašem profilu, protože URL obsahuje vaše uživatelské jméno,
 • přestanou fungovat odkazy při vyhledávání vašich prací, protože URL obsahuje vaše uživatelské jméno,
 • přestanou fungovat ostatní odkazy, které obsahují vaše uživatelské jméno, například archiveofourown.org/users/$UŽIVATELSKÉ-JMENO/series.

Při změně vašeho uživatelského jména:

 • nepřestanou fungovat odkazy k jednotlivým pracím, sbírkám nebo výzvám, protože přímé odkazy neobsahují vaše uživatelské jméno. Například odkaz k vaší práci může být strukturovaný takto: archiveofourown.org/works/12345678,
 • nedojde bezprostředně ke změně vašeho uživatelského jména ve výsledcích internetových vyhledávačů jako je Google, Bing nebo Yahoo,
 • nedojde k vymazání vašich prací, záložek, odběrů, historie nebo jiného obsahu, který jste vytvořili v Archive of Our Own – AO3 (Našem vlastním archivu).
 • Využívejte tuto funkci opatrně. Pamatujte, že změna vašeho uživatelského jména může trvat několik dní. Pokud se uživatelské jméno u vašich prací, záložek, sbírek, atd. nezmění do týdne, kontaktujte podporu.

Jak mohu získat zpět své ztracené uživatelské jméno nebo heslo?

Ztracené heslo můžete resetovat pomocí formuláře pro resetování hesla. Zde musíte v daných polích zadat buď vaše uživatelské jméno nebo e-mail spojený s vaším účtem a kliknout na tlačítko "Reset Password" (Resetovat heslo). Pokud jste zapomněli své uživatelské jméno, po zadání vaší e-mailové adresy obdržíte spolu s resetovaným heslem i uživatelské jméno. Podrobnosti o vašem účtu vám budou zaslány na e-mail, který je spojený s vaším účtem na Archive of Our Own – AO3 (Našem vlastním archivu). V případě, že jste ztratili přístup i k této e-mailové adrese, kontaktujte Dohled na dodržování zásad serveru a pomůžeme vám.

Jak mohu smazat svůj účet?

Smazáním vašeho účtu z Archive of Our Own – AO3 (Našeho vlastního archivu) zároveň odstraníte i své práce. V případě, že chcete smazat svůj účet, ale ponechat své práce nadále přístupné, zvažte možnost opuštění prací (více se dočtete zde: Často kladené otázky k opuštění práce).

Svůj účet můžete odstranit na stránce Profile (Profil) takto:

 1. Přihlaste se do svého účtu a pomocí odkazu "Hi (Ahoj), [uživatelské jméno]!" přejděte na Uživatelský panel, kde si buď v menu vyberete "My Dashboard" (Uživatelský panel) nebo kliknete na profilový obrázek..
 2. V menu zvolte "Profile" (Profil) .
 3. Klikněte na tlačítko "Delete Account" (Smazat účet), které najdete dole na svém profilu. Mějte na paměti, že tento krok je nezvratný. Takto smazaný účet není možné v budoucnu obnovit.
 4. Pokud na svém účtu máte práce, nabídne se vám možnost tyto práce opustit, nebo vymazat.

Pro více informací o tom, co se stane s komentáři a kudos, které jste zanechali na stránkách AO3, si přečtěte pod odkazy Co se stane s mými komentáři, když smažu svůj účet? a Co se stane s kudos, které jsem zanechal, když smažu svůj účet? na stránce FAQ - Často kladené otázky ke komentářům a kudos.

Jak mohu odmítnout darovanou práci?

Přihlaste se a v uvítacím menu "Hi, [uživatelské jméno]!" vyberte možnost "My Dashboard" (Uživatelský panel). V postranním, na mobilních zařízeních horním, menu zvolte "Gifts" (Dárky). Tím se dostanete na seznam svých dárků.

Pod prací, kterou chcete odmítnout, klikněte na "Refuse Gift" (Odmítnout dárek). Na Archive of Our Own – AO3 (Našem vlastním archivu), zůstane práce nadále přístupná, ale už se nebude zobrazovat v seznamu vašich dárků a v popisu práce ani v poznámkách o darování práce už nebude vaše uživatelské jméno jakožto příjemce.

Tvůrci není oznámeno, že jste dárek odmítli, a práce vám také nemůže být znovu darována.

Pokud chcete obdržet oznámení, když obdržíte dárek, podívejte se na stránku Jak mohu změnit způsob, kterým dostávám oznámení o komentářích? Pokud si přejete přijmout dárek, který jste předtím odmítli, přečtěte si Je možné přijmout dárek poté, co jsem ho odmítl/a?

Je možné přijmout dárek poté, co jsem ho odmítl/a?

Ano. Přihlaste se do svého účtu a pomocí odkazu "Hi (Ahoj), [uživatelské jméno]!" přejděte na Uživatelský panel, kde si buď v menu vyberete "My Dashboard" (Uživatelský panel) nebo kliknete na profilový obrázek. V postranním, na mobilních zařízeních horním, menu zvolte "Gifts" (Dárky). Tím se dostanete na seznam svých dárků.

Klikněte na tlačítko "Refused Gifts" (Odmítnuté dary) a dostanete se na seznam dárků, které jste odmítli. Pro změnu odmítnutí práce klikněte na "Accept Gift" (Přijmout dárek) v popisu práce. Práce bude přesunuta na seznam přijatých dárků a vaše uživatelské jméno se opět objeví jako příjemce dárku v poznámkách a v popisu.

Tvůrcům prací není oznámeno znovupřijetí dárku, který byl předtím odmítnut.

Pro více informací o tom, jak dárek odmítnout, si přečtěte How do I refuse a gift?

Kde mohu získat více informací, jestliže tu není odpověď na mou otázku?

Některé z často kladených otázek o Archive of Our Own – AO3 (Našem vlastním archivu) najdete v FAQ – často kladených otázkách k AO3 a nejužívanější termíny najdete vysvětlené v našem glosáři. Otázky a odpovědi ke smluvním podmínkám najdete v FAQ – často kladených otázkách ke smluvním podmínkám. Dále se můžete také podívat na nahlášené problémy. Pokud potřebujete pomoc s něčím jiným, kontaktujte prosím Podporu.