AO3 News

Post Header

Published:
2021-01-15 12:12:05 -0500
Original:
International Fanworks Day 2021 is Coming Soon
Tags:

Uluslararası Hayran Eserleri Günü

O gün geldi sayılır: Uluslararası Hayran Eserleri Günü (veya İngilizce kısaltmasıyla "IFD") hızla yaklaşıyor! Her yıl 15 Şubat’ta kutlanan bu gün için birçok planımız var ve kutlamak için bize katılmanızı umuyoruz!

Uluslararası Hayran Eserleri Günü Nedir?

OTW (Transformatif Eserler Derneği) tarafından 2014 yılında başlatılan ve ilk olarak 2015 yılında kutlanan Uluslararası Hayran Eserleri Günü; dünyanın dört bir yanındaki yaratıcılığın ve her türdeki hayran eserlerinin sonsuz çeşitliliğinin kutlandığı bir gündür. Hayran kurgu (fanfic), sesli hayran kurgu (podfic), animasyon, hayran videoları, podcast’ler, hayran çizimi veya hayran eseri (fanart) ya da aklınıza gelebilecek herhangi bir tür fark etmeksizin, bu fırsatı kullanarak hem yaratıcılarla hem de hayranlarla zaman geçirmek istiyoruz.

Hayran Eserleri Meydan Okuması: Daha az bilinen favori fandom’larınızı/hayran eserlerinizi paylaşın!

Bu yıl, yakın zamanda Archive of Our Own – AO3’daki fandom sayısının (Kendimize Ait Bir Arşiv) 40.000 fandomu geçişini de göz önünde bulundurarak daha az bilinen şeyleri kutlamak istiyoruz: daha fazla insanın katılmasını istediğiniz küçük bir fandom, daha fazla sergilenmeyi hakeden bir eser veya fandom, kocaman bir fandom’a ait olan ama daha fazla sevgi görmesini istediğiniz bir eser ya da aradaki her şey! Şu andan itibaren #IFD2021’e kadar sizi, sosyal medyada #IFDChallenge2021 etiketini kullanarak en sevdiğiniz az bilinen eserleri veya fandomları paylaşmaya davet ediyoruz. 8 - 15 Şubat tarihleri arasında, favorilerimizden bazılarını sosyal medya kanallarımızda yeniden paylaşacağız.

Ayrıca hayran eseri yaratıcılarının küçük fandomlar, yan karakterler, az bilinen çiftler vb. keşfedip bunlar için eserler ürettiğini görmeyi çok isteriz! Şu andan itibaren 15 Şubat’a kadar yaratıcılara, kendileri için yeni olan daha küçük bir fandom, çift, karakter vb. bulmaları ve bunun için bir hayran eseri üretmeleri için meydan okuyoruz. Herkesin tadını çıkarabilmesi için 'International Fanworks Day 2021' etiketini kullanmayı unutmayın!


OTW; AO3, Fanlore, Open Doors, TWC ve OTW Legal Advocacy projeleri dahil olmak üzere birçok projenin yürütüldüğü ana kuruluştur. Hayranlar tarafından yönetilen, tamamen bağışlarla desteklenen ve gönüllülerin çalıştığı bir kuruluşuz. Hakkımızda daha fazla şey öğrenmek için OTW sitesi ni ziyaret edebilirsiniz. Bu sayfayı da çevirmiş gönüllü çevirmen ekibimiz hakkında daha fazla şey öğrenmek isterseniz Çeviri sayfası sayfasına göz atabilirsiniz.

Comment

Post Header

Published:
2020-12-15 12:27:52 -0500
Original:
Yahoo! Groups In Memoriam
Tags:

Yahoo-Geddon Proje Ana Başlığı

Görüntü Atıf: İskenderiye Ateşi, Hermann Göll'ün gravürleri, 1876, Yahoo-Geddon Proje Ekibi tarafından hazırlanan kompozisyon.

Bugün, fandoma ait ve daha geniş internet topluluklarına yönelik 20 yıllık hizmetin ardından, Yahoo! Groups kapatıldı. Karar Verizon tarafından bu yılın başlarında 14 Ekim'de açıklandı.

Yahoo! Groups, 1999'da başlatılan ve kısa sürede bir fandoma ait faaliyet merkezi haline gelen bir tartışma panosu ve e-posta listesinin birleşimiydi. Yahoo! Groups ve benzeri hizmetler, hayranların fandomdaki deneyimlerini o zamanlar eşi görülmemiş derecede özelleştirmelerine ve kontrol etmelerine olanak tanıdı ve fandom ile ilgili olan Groups, farklı türlerden fandomlara, ship’e ve karakterlere kadar çeşitlilik gösterdi.

Yahoo! Groups 2000'li yılların en parlak döneminde son derece popüler iken, zamanla kullanıcı kaybetmeye başladı. Yahoo, daha az bakım çalışması yapmaya ve bunun sonucu olarak işlevselliğini kaybetmeye başladı. En önemlisi, tüm arşivlenmiş mesajların ve dosyaların Yahoo! Groups'dan 14 Aralık 2019'a kadar silineceğini ve Yahoo! Groups’un listelere gönderilen mesajların ve dosyaların hiçbir kaydını tutmadan yalnızca e-posta listeleri olarak var olmaya devam edeceğine ilişkin Verizon'un 16 Ekim 2019 tarihli duyurusunu hatırlıyor olabilirsiniz.

Neredeyse 20 yıllık gönderi, görsel ve diğer yeri doldurulamaz içeriği kurtarmak için çok az zaman kalmışken hayranlar, koruyucular ve moderatörler hızla organize oldu ve harekete geçti.Arşiv Ekibi bu içeriği indirmek için kod yazan bir gönüllü grubu ve içeriklerini kurtarmak için onlarca gruba katılan binlerce gönüllü ile İnternet Arşivi için koruma çabalarına öncülük etti. Buna ek olarak, 200 gönüllünün yardımıyla fandom topluluğu hızla Yahoo-Geddon projesini oluşturdu ve merkezi bir Discord ve Tumblr üzerinden iletişim kurarak fandom gruplarını Arşiv Ekibi ve PG Offline tarafından geliştirilen araçları kullanarak arşivlemeye odaklanmaya başladı. Onlar, Yahoo Groups Crusade gibi diğer koruma gruplarıyla birlikte bilgi yaydılar, gazetecilere ulaştılar ve gönüllülerden hem Arşiv Ekibi'nin hem de Yahoo-Geddon'un paralel grup koruma çabalarına yardım etmelerini istediler. Bu sırada, OTW'deki (Transformatif Eserler Derneği) Open Doors (Açık Kapılar) Komitesi, haberi yaymak ve gruplarını Archive of Our Own – AO3’de (Kendimize Ait Bir Arşiv) arşivlemek için yardıma ihtiyaç duyan moderatörlere yardımcı olmak için Yahoo Groups Rescue Project projesini yarattı ve içerik kaldırılmasının ertelenmesini isteyerek Verizon’a Açık Mektup’u yazdı.

Fandom topluluğunun bir araya gelmesinin arkasındaki hızın ve katılımcı sayısının bir yararı daha oldu: Arşiv Ekibi’nin odak noktasını diğer pek çok topluluğun yapamadığı bir şekilde halka açık Yahoo gruplarını korumaya yönlendirerek hayran topluluğunun daha da iyi temsil edilmesini sağladı. Buna karşılık Yahoo-Geddon gönüllüleri, Arşiv Ekibi’nin daha geniş koruma çabalarını destekleyerek yemek pişirme gruplarını, soyağacı gruplarını, İngilizce olmayan dil gruplarını ve daha fazlasını kurtarmalarına yardımcı oldu.

Bu çabalar tamamen boşuna değildi: Verizon içerik kaldırma tarihini 31 Ocak 2020'ye uzattı, Arşiv Ekibi 1 milyondan fazla grubu koruyabildi, Yahoo-Geddon ekibi yaklaşık 300.000 fandom temalı grubu kurtardı, yüzlerce veya binlerce grup, toplu yardım çabalarıyla içerik kaldırma konusunda uyarılan kullanıcılar veya moderatörler tarafından kurtarıldı ve bu grupların birçoğu fandoma ait içeriklerini AO3'e Open Doors (Açık Kapılar) projeleri olarak ekleyecekler! Ancak bu, tahminen 10 milyondan fazla kaybedilmiş gruba kıyasla sönük kalmaktadır. Örnek olarak bu sayı, 1929’dan önce yapılan ve korunmaya değer görülmediği için tahminen %90’ı tamamen kaybolan filmlere eşdeğerdir.

Dijital koruma zaman ve para gerektirir ve şu anda verilerimizin çoğunu barındıran büyük şirketler, koruma çabalarına yatırım yapmak için buna yeterince değer vermemektedir. Ancak bu tarihtir -bizim tarihimizdir- ve iz bırakmadan kaybolmasını önlemek için mücadele edeceğiz. Bize katılacağınızı umuyoruz.


OTW; AO3, Fanlore, Open Doors, TWC ve OTW Legal Advocacy projeleri dahil olmak üzere birçok projenin yürütüldüğü ana kuruluştur. Hayranlar tarafından yönetilen, tamamen bağışlarla desteklenen ve gönüllülerin çalıştığı bir kuruluşuz. Hakkımızda daha fazla şey öğrenmek için OTW sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bu sayfayı da çevirmiş gönüllü çevirmen ekibimiz hakkında daha fazla şey öğrenmek isterseniz Çeviri sayfası sayfasına göz atabilirsiniz.

Comment

Post Header

Published:
2020-12-13 12:29:31 -0500
Original:
Upcoming changes to images
Tags:

Önümüzdeki birkaç gün içinde hayran eserlerinde görsellerin görüntülenmesi üzerinde küçük değişiklikler yapacağız. Archive of Our Own'un – AO3 (Kendimize Ait Bir Arşiv) küçük ekranlarda kullanımını kolaylaştırmak için varsayılan görsel görünümünü, görseller ekranın toplam genişliğinden daha geniş durmasın diye güncelliyoruz.

Öncesi ve sonrası: AO3 logosunun sağ taraftan biraz kesilmiş olduğu bir eser ve görselin tamamının ekrana sığabilmesi için boyutu değiştirilmiş hali.

Bu değişiklik hem yeni eserleri hem de zaten arşivde bulunan eserleri etkileyecektir ve CSS yoluyla yapılacaktır. Bu, görsel dosyalarının değiştirilmeyeceği ve sadece AO3 üzerindeki görünümün değişeceği anlamına gelmektedir.

Eğer bir sanatçıysanız ve kullanıcıların eserinizi daha büyük bir boyutta görüntülemesini kolaylaştırmak istiyorsanız orijinal boyutundaki eserin linkini paylaşmanızı öneririz. SSS sayfamızda nasıl HTML yoluyla link yapabileceğinizi bulabilirsiniz veya Rich Text düzenleyicisinin link butonunu kullanabilirsiniz.

Görseli tam boyutunda görüntülemek isteyen sanat severler, arama motorunuz büyük ihtimalle size yardımcı olabilir! Bunu nasıl yapabileceğiniz, cihazınız ve arama motorunuza göre değişecektir ama genelde görselin üzerinde sağa tıklayarak (veya cihazınızın karşılığını yaparak) görseli başka bir pencerede açma veya görselin web adresini açma opsiyonları bulunan bir menüyü açıp resmin tamamını görebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için, en sevdiğiniz arama motoruna girip "görseli başka bir pencerede aç" ifadesini; arama motorunuzun, işletim sisteminizin veya cihazınızın adını ve versiyonunu aratmanızı tavsiye ediyoruz.

Comment

Post Header

Published:
2020-11-27 14:04:42 -0500
Original:
The Archive of Our Own Reaches Three Million Registered Users!
Tags:

AO3 Üç Milyon Kayıtlı Kullanıcıya Ulaştı!

OTW (Transformatif Eserler Derneği), Archive of Our Own – AO3’ün (Kendimize Ait Bir Arşiv) 3 milyon kayıtlı kullanıcıyı geçtiğini duyurmaktan mutluluk duyar!

14 Kasım 2009'da halka açıldıktan sonra, AO3 hızlı bir büyüme gösterdi. Dört yıl önce 31 Ekim 2016'da 1 milyon kayıtlı kullanıcıya ve bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce 17 Temmuz 2019'da 2 milyon kayıtlı kullanıcıya ulaştık. Bu yeni rekoru kırdığımız için çok heyecanlıyız.

Siz, hem kayıtlı hem de kayıtsız kullanıcılarımız olmadan bunu kesinlikle başaramazdık ve bu akıllara durgunluk veren dönüm noktasına ulaşmamıza yardımcı olduğunuz için size ne kadar teşekkür etsek azdır.

Hayran eserleriniz, yorumlarınız, koleksiyon küratörlüğünüz ve moderasyonunuz gibi tüm katkılarınız için teşekkür ederiz. Bu dönüm noktasının, karşılaşacağımız nicelerinden sadece biri olduğunu ve biz ilerledikçe bizimle birlikte büyüyeceğinizi umuyoruz.

Tüm AO3 kullanıcıları için inanılmaz derecede minnettar olsak da bir hesap açmanın avantajları var! İlk olarak, kısıtlı eserlere erişebileceksiniz. Bazı eserler, yalnızca giriş yapmış hesap sahipleri tarafından erişilebilecek şekilde yayınlanır.

İkincisi, kayıtlı kullanıcılar, okuma deneyimlerini değiştirebilen ve AO3'ü daha erişilebilir hale getirebilen AO3 görünümlerine erişebilir. Reversi görünümü, AO3'ün karanlık mod versiyonudur ve mevcut birçok seçenekten yalnızca biridir.

Üçüncüsü, en sevdiğiniz eserlere veya yazarlara abone olarak onlar hakkında güncellemeler alabilirsiniz. Okuduğunuz hayran kurgusunun (fic) güncellenip güncellenmediğini görmek için sayfayı manuel olarak yenilemeniz gerekmez: doğrudan gelen kutunuza bir bildirim alabilirsiniz. Elbette bunlar sebeplerden sadece üç tanesi ve çok daha fazlası var!

Kayıtlı bir kullanıcı olmanın birçok yolu vardır. Her zaman AO3'ten bir davetiye talep edebilirsiniz. Bekleme süresini Davet İsteği Durumu sayfasından kontrol edebilirsiniz. Çok sabırsız hissediyorsanız arkadaşlarınızdan davetiyelerinden birini isteyebilirsiniz! Birçok kayıtlı kullanıcının, verebilecekleri bir dizi davetiyesi vardır; bekleme listesine katılmak istemiyorsanız bu sizin için en uygun seçenektir.

Yıllar boyunca tüm desteğiniz için bir teşekkür olarak, indirmeniz için bir telefon ekranı ve masaüstü duvar kağıdı oluşturduk. Bunları cihazlarınıza indirin ve kutlamaya katılın!

AO3 telefon duvar kağıdı
(büyütmek için resmi seçin)

AO3 bilgisayar duvar kağıdı
(büyütmek için resmi seçin)


OTW; AO3, Fanlore, Open Doors, TWC ve OTW Legal Advocacy projeleri dahil olmak üzere birçok projenin yürütüldüğü ana kuruluştur. Hayranlar tarafından yönetilen, tamamen bağışlarla desteklenen ve gönüllülerin çalıştığı bir kuruluşuz. Hakkımızda daha fazla şey öğrenmek için OTW sitesi ni ziyaret edebilirsiniz. Bu sayfayı da çevirmiş gönüllü çevirmen ekibimiz hakkında daha fazla şey öğrenmek isterseniz Çeviri sayfası sayfasına göz atabilirsiniz.

Comment

Post Header

Published:
2020-11-19 12:05:40 -0500
Original:
Presenting New OTW Gifts for Long-Standing Members
Tags:

Bir önceki Ekim ayının üyelik kampanyasında OTW’nin (Transformatif Eserler Derneği) en sadık üyelerine teşekkür etmenin yeni bir yolu üzerinde çalıştığımızı duyurduk. Şimdi sizlere üç, beş ve on yıl süreli üyelikleri kutlamak için tasarladığımız özel hediyeleri sunmaktan mutluluk duyarız!

2020 yılı içinde en az son üç yıl boyunca üye olmuş herkes sadece bu sebeple özel olarak tasarlanmış yeni OTW kitap ayracına sahip olma fırsatına sahiptir:

Üstünde "3 yıllık üye" yazan ve OTW logosu bulunan kitap ayracı.
(resmi büyütmek için üzerine basın)

Beş yıllık üyelerimiz için termoslar ve diz üstü bilgisayarlar da dahil olmak üzere birçok zemin üzerine yapışabilen güzel bir çıkartma hazırladık. Eğer beş yıldır üyemizseniz hem çıkartmayı hem de kitap ayracını alma hakkınız var!

Üstünde "Organization for Transformative Works’ün 5 yıllık üyesi"yazan ve ortasında OTW logosu bulunan sticker.
(resmi büyütmek için üzerine basın)

Ve son olarak, on yıllık üyelerin üyeliğini kutlamak için buzdolabınız veya diğer metal dolaplarınıza çok yakışacak bir magnetimiz var. Tabii ki eğer on yıldır üyemizseniz üç hediyeyi birden alabilirsiniz!

Üstünde "Organization for Transformative Works’ün 10 yıllık üyesi" yazan ve OTW logosunun bulunduğu mıknatıs
(resmi büyütmek için üzerine basın)

2020 yılının sonunda hak kazanan herkese yeni yılın başlangıcında hediyelerini yollayacağız. Sonrasında hak kazanan herkes için ise hediyeler yılda bir kez gönderilecek. Hediyelerinizi almak için yapmanız gereken tek şey adresinizi doğrulamak! Ne zaman bir hediye almaya hak kazansanız, sizden adresinizi doğrulamanızı isteyen bir e-posta yollayacağız, bu yüzden lütfen gelen kutunuza bakmayı unutmayın! (Eğer OTW’den e-posta almamayı tercih ettiyseniz bu e-postayı ve hediyenizi alamayabilirsiniz. Bir sorunuz varsa lütfen Geliştirme ve Üyelik Komitesi (DevMem) ile iletişime geçin).

OTW’nin çalışmaları sizin bağışlarınız sayesinde mümkündür ve en başından beri bizi destekliyor veya tek seferlik bir bağış yapmış olmanız fark etmeksizin bütün üyelerimiz için çok müteşekkiriz. Eğer üye olmak istiyorsanız tek yapmanız gereken 10$ ve üzeri bağış yaparken bağış formunda "Do you want to be an OTW member? ($10 minimum donation)" (OTW üyesi olmak istiyor musunuz? (minimum bağış miktarı 10$)) sorusuna "Yes" (Evet) cevabını vermektir. Ne kadar minnettar olduğumuz göstermek için yolladığımız kutlama hediyelerini alabilmek dışında, OTW üyeliği aynı zamanda OTW Yönetim Kurulu seçimlerinde oy verebilmenizi sağlar! Ne kadar zamandır üye olduğunuzdan emin değilseniz veya başka sorularınız varsa lütfen Gelişim ve Üyelik Komitesi (DevMem) ile iletişime geçin.


OTW; AO3, Fanlore, Open Doors, TWC ve OTW Legal Advocacy projeleri dahil olmak üzere birçok projenin yürütüldüğü ana kuruluştur. Hayranlar tarafından yönetilen, tamamen bağışlarla desteklenen ve gönüllülerin çalıştığı bir kuruluşuz. Hakkımızda daha fazla şey öğrenmek için OTW sitesi ni ziyaret edebilirsiniz. Bu sayfayı da çevirmiş gönüllü çevirmen ekibimiz hakkında daha fazla şey öğrenmek isterseniz Çeviri sayfası sayfasına göz atabilirsiniz.

Comment

Post Header

Published:
2020-11-11 12:35:46 -0500
Original:
Celebrating 40,000 Fandoms on the AO3
Tags:

Etiket Düzenleme Komitesi Archive of Our Own - AO3 (Kendimize Ait Bir Arşiv)'te 40,000 fandoma ulaşarak önemli bir dönüm noktasını geçtiğimizi duyurmaktan gurur duyuyor!

Yıllar içinde bir çok fandom dönüm noktasına ulaştık:

  • 2010'un yılbaşı zamanlarında 5000 fandom
  • Eylül 2012'de 10,000 fandom
  • Nisan 2014'te 15,000 fandom
  • Aralık 2015'te 20,000 fandom
  • Haziran 2017'de 25,000 fandom
  • Ekim 2018'de 30,000 fandom
  • Aralık 2019'da 35,000 fandom

Bu sefer kutlamayı, AO3 büyüdükçe etiketleri düzenleyip AO3'te gezinmeyi kolaylaştıran etiket düzenleyicilerimizin neler yaptığını anlatan bu yazı ile yapmak istedik. Ayrıca eserlerinizi etiketlerken, hem sizin hem de AO3 filtrelerini kullanan diğer insanların yararlanabileceği bazı öneriler de ekledik.

Fandom nedir?

Sorduğunuza çok memnun olduk! AO3'te etiketleme açısından fandom, karakterlerin, ilişkilerin ya da diğer konseptlerin çıktığı kaynak olarak tanımlanır. Örneğin; Hán Wénqīng/Yè Xiū ikilisinin fandomunda olabilirsiniz ancak düzenleyicilerimiz karakterlerin çıktığı yer olduğu için sizin 全职高手 - 蝴蝶蓝 | Quánzhí Gāoshǒu - Húdié Lán fandomunda olduğunuzu varsayar.

AO3'teki fandomlar tahmin edebileceğiniz gibi televizyon şovları, kitaplar, podcastler,video oyunları, filmler ve müzik gruplarını içeriyor ancak yaratıcı kullanıcılarımız sayesinde reklamlar, antropomorfizm (insanbiçimcilik), masa oyunları, lunaparklar ve daha fazlası için de fandomumuz var.

2.5 Milyondan fazla insan için 40,000 fandom paylaşmak

AO3'teki fandom tipleri arasında inanılmaz farklar da olsa, bu fandomların hepsinde karakter, etkinlik ve konsept adlarında şaşılacak derecede fazla ortak nokta var. AO3'te, karakter, etkinlik ve konseptlerin hepsi etiketlerle gösterilir. Böylesine büyük ve her gün büyümeye devam eden hayran kitlesi yüzünden bunun; büyümenin kullanıcıların bütün fandomlarda gezinmesini sağlamak konusunda ne anlama geldiğini açıklamak için güzel bir zaman olduğu kararına vardık.

AO3'te etiketler ortaktır. Tek başlarına anlamları ya da diğer etiketlerle bağlantıları yoktur. Örneğin, karakter bölümüne Chester etiketini girerseniz, etiket düzenleyiciler, hangi karakterden bahsettiğinizi anlamış olsa bile, Chester the Dog (Stranger Things) (Köpek Chester (Stranger Things)) veya Chester Campbell'ı filtreye ekleyemeyebilir. Kaç kere kullanıldığı fark etmeksizin sadece bir tane "Chester" etiketi vardır. Chester the Dog'dan bahseden herhangi bir kullanıcı eserini sadece Chester olarak etiketleyebilir ancak Chester Campbell için çoktan Chester etiketini kullanmış bir kullanıcıyla aynı etiketi paylaşabilirler.

Etiket düzenleyiciler tıpatıp aynı etiketi kullanan eserleri ayırt edemezler, düzenleyicilerin filtrelenebilir (ya da "ortak") etiketlerin olabildiğince spesifik olmasını sağlamaya çalışmasının sebebi de budur. Kesin, fandoma özel ortak etiketler; filtreleri kullanan herkesin istedikleri fandomlar, karakterler, ilişkiler ve diğer konseptlerle ulaşmasına yardımcı olur.

Eserinizin beklediğinizden başka bir filtrede gözüktüğünü düşünüyorsanız, daha açık olmak için etiketi düzenlemeyi deneyebilirsiniz. Örneğin, Penny Parker televizyon programı MacGyver'dan bir karakterdir, aynı zamanda kadın Peter Parker (Spider-Man olarak da bilinir) için hayranların sıklıkla kullandığı bir isimdir. Kadın Peter Parker'ı konu alan eserinizin karakter bölümüne sadece "Penny Parker" etiketini girerseniz filtrelerde MacGyver karakteri kısmına düşecektir, çünkü düzenleyiciler MacGyver karakteri için yalın "Penny Parker'ın" kullanımıyla Peter Parker'ın kadın versiyonu için olan kullanımını ayırt edemez. Bu, MacGyver hayranları ya da kadın Peter Parker hayranları için sorun çıkarabilir!

Kadın Peter Parker hakkındaki eserinizin, daha fazla Spider-Man hayranının eserinize ulaşabileceği Peter Parker etiketine düşmesinden emin olmak için "Penny Parker (girl!Peter) gibi değiştirilmiş karakter etiketi kullanabilirsiniz. Ayrıca diğer kullanıcıların eserinize ulaşması için ilave etiketler bölümüne Female Peter Parker (Kadın Female Parker) etiketini ekleyebilirsiniz.

Bir etiket ile ilk defa paylaşım yapacaksanız, filtresinde neler olduğuna bakmaya ne dersiniz? Bilip sevdiğiniz bir fandomdan başka, diğer fandomlarda farklı anlamları olduğunu görebilirsiniz.

Etiketlerden En İyi Nasıl Yararlanılır

2019'da etiket düzenleyiciler yaklaşık 2.7 milyon etiket düzenledi. Etiket düzenleyicileri, etiketlerinizi bağlamak ve eserlerinizin, diğer kullanıcılar da sizin onları yaratırken eğlendiğiniz kadar eğlensin diye, ulaşılabilir olması için çok çalışıyor.

Bu konu hakkında düzenleyicilerin eserlerinizi ve yer işaretlerinizi gözükmesini istediğiniz filtrelere yükleyebilmesi için birkaç ipucumuz var! (Lütfen eserlere yorum atarak diğer kullanıcıların bunları yapmalarını istemeyin, bu sadece sizin eserleriniz için!)

Eserlerinizi paylaşırken etiketlerini uygun kategoriye girin. Fandom isimleri Fandoms (Fandomlar) bölümüne, ilişkiler Relationships (İlişkiler) bölümüne, karakter isimleri ise Characters (Karakterler) bölümüne yazılmalıdır. Bu kategorilere sığmayan diğer etiketleri Additional Tags (İlave Etiketler) kısmına ekleyebilirsiniz.

Küçük rolleri İlave Etiketler kısmına ekleyin. Bir fandom, karakter ya da ilişkinin eserinizde büyük bir rolü yoksa onları "Additional Tags" kısmına ekleyebilirsiniz. Ru Pauls drag race references (Ru Pauls drag race göndermeleri), Yagi Toshinori Is Mentioned (Yagi Toshinori'nin bahsi geçiyor), ve Small Mention of Flynn/Yuri (Flynn/Yuri'den kısaca bahsediliyor) gibi etiketler buraya girer. Bu şekilde kullanıcılar, eserlerinizin ana konusunun Ru Paul's Drag Race, Yagi Toshinori ya da Yuri Lowell/Flynn Scifo olmadığını anlayabilir. (Bu etiketleri fandom, karakter ya da ilişki kategorisine koyduğunuzda bu ayrımı yapmayabilirler.)

Etiketlerinizin doğru bir biçimde ayrıldığından emin olun. Birden fazla etiket girdiğinizde onları virgül ya da klavyenizdeki "Enter" tuşu ile ayırabilirsiniz. Virgüller veritabanında etiketleri ayırdığı için, virgül içeren bir etiket oluşturamazsınız. (Virgülü koyduğunuz yerden itibaren iki ayrı etiket olarak bölünür.) (Önemli Not: Çince ve Japonca virgüller ayırıcı olarak çalışmayabilir.)

Etiketlerin sadece bir konsept içerdiğine emin olun (bir fandom, bir karakter, bir ilişki vs gibi)

Etiketlerin tek başına anlamlı olduğuna emin olun (etiketin neden bahsettiğini anlamak için ekstradan bir bilgi gerekmediğinden emin olun) Eserlerinizdeki karakterlerin tam isimlerini kullanmayı deneyin. Eğer soyadları yoksa, aynı isimdeki karakterlerden ayırmak için yanına fandom adını ekleyebilirsiniz, örneğin: Undyne (Undertale).

Eserinize ulaşmaya çalışırken diğer kullanıcıların etkilenebileceğini düşündüğünüz tema, konu, uyarılar vs. gibi şeyleri İlave Etiketler kısmına ekleyin

Yazım yanlışları için kontrol edin ve eserinizi paylaşmadan önce etiketlerinize ikinci kontrolü yapın.

Real Person Fiction (RPF) ve platonik veya romantik olmayan ilişkileri etiketlemek için tavsiyeleri bir önceki kutlama paylaşımımızda ya da Etiketler SSS'imizde bulabilirsiniz.

Lütfen bu etiketleme önerilerinin sizin yaratıcı etiketleme yöntemlerinizi kısıtladığını düşünmeyin! Etiket düzenleyiciler esprili etiketleri çok seviyor, hatta bazen ortak hale getirebiliyor. Erik Lehnsherr's Terrible Fashion Sense (Erik Lehnsherr'in Kötü Moda Anlayışı) bizi güldüren bir çok eğlenceli etiketten sadece biri.

Düzenleme hakkında herhangi bir sorunuz varsa lütfen Etiketler SSS'ine bakın. Eğer sorunuz orda da cevaplanmazsa, SSS etiket düzenleyicilerine direkt ulaşım bilgilerini de içeriyor.

Lütfen bu gönderiye belirli etiketler hakkında sorular ya da istekler ile ilgili yorum yapmayın. Yorumlarınız cevaplanmayacaklardır. Etiket düzenleyicilerin buradan isteklerini takip etmesi zor olduğu için yukarıda bahsedilen yöntemlerle iletişime geçmenizi rica ediyoruz!

Comment

Post Header

Published:
2020-10-11 20:04:17 -0400
Original:
Thanks for your Support
Tags:

OTW (Transformatif Eserler Derneği) Üyelik Kampanyası, 9-11 Ekim, 2020

Yılda iki kere yaptığımız OTW (Transformatif Eserler Derneği)’nin üyelik kampanyası sona erdi ve her ne kadar 5000 yeni kayıt hedefimize ulaşamamış olsak da 69 ülkeden 2660 kayıt aldığımızı ve böylece dönemlik Bağış Toplama toplamımızı 89.688,51$‘a getirdiğimizi duyurmaktan çok mutluyuz. Çok teşekkürler!

OTW’ye desteğinizi bu şekilde resmiyete dökme fırsatından yararlandığınız için çok sevinçliyiz. OTW kar gütmeyen bir kuruluştur ve dünya genelindeki hayranların yaratıcı, finansal ve lojistik desteklerine bağlıdır. Yakın zamanda yayınladığımız bütçe paylaşımında da detaylandırdığımız gibi, üyelerimizin cömertliği arşivsel, hukuki, akademik ve teknolojik çalışmalarımızı destekleyip hayran eserlerini ve hayran kültürünü koruma görevimize devam etmemize yardım ediyor. Teşekkür ederiz!

Üyeliğinizi henüz almadıysanız, merak etmeyin! OTW yıl boyunca hem üye hem de bağış alımını kabul ediyor.


OTW; AO3, Fanlore, Open Doors, TWC ve OTW Legal Advocacy projeleri dahil olmak üzere birçok projenin yürütüldüğü ana kuruluştur. Hayranlar tarafından yönetilen, tamamen bağışlarla desteklenen ve gönüllülerin çalıştığı bir kuruluşuz. Hakkımızda daha fazla şey öğrenmek için OTW sitesi ni ziyaret edebilirsiniz. Bu sayfayı da çevirmiş gönüllü çevirmen ekibimiz hakkında daha fazla şey öğrenmek isterseniz Çeviri sayfası sayfasına göz atabilirsiniz.

Comment

Post Header

Published:
2020-10-08 20:19:19 -0400
Original:
October 2020 Drive: Growing Together
Tags:

OTW (Transformatif Eserler Derneği) Üyelik Kampanyası, 9-11 Ekim, 2020

OTW, (Transformatif Eserler Derneği) hizmetlerimizi kullanan kişiler tarafından tasarlandı, kuruldu ve yine hizmetlerimizi kullanan kişiler için tasarlandı. Bizi benzersiz yapan şey de bu! Avukatlar, sistem yöneticileri veya projelerimizi yürüten diğer gönüllüler; cömertlikleriyle finansal olarak sağlıklı olmamızı sağlayan bağışçılar ya da eserleri Fanlore, Transformative Works and Cultures – TWC (Transformatif Eser ve Kültürler) ve Archive of Our Own – AO3’u (Kendimize Ait Bir Arşiv) dolduran yazarlar, çizerler veya diğer katılımcılar. Hangisi olursa olsun, yaptığımız işler her bir hayranın zamanı, sevgisi ve fedakarlığı olmadan yapılamazdı.

Beraberken, ayrı ayrı olduğumuzdan daha güçlüyüz. İşte bu yüzden, bugün sizi OTW’ye üye olmaya veya zaten aramıza katıldıysanız üyeliğinizi yenilemeye davet ediyoruz. Üyelik için yalnızca 10$ tutarında bir bağış gereklidir ve üyeliğiniz tam bir takvim yılı kadar sürer.

Üye olduğunuzda, genelde Ağustos ayında yapılan, OTW Yönetim Kurulu seçimlerinde oy kullanabilirsiniz. Ayrıca OTW’nin bir parçası olduğunuzu herkese göstermek için AO3 profilinizde veya diğer sosyal medya platformlarında kullanabileceğiniz bir sosyal medya simgesi elde edersiniz.

Bu yıl, geri gelen üyeler için yeni bir avantaj sunuyoruz. Son üç, beş veya on yılın her birinde üyelik bağışında bulunduysanız artık özel teşekkür hediyeleri almak için uygunsunuz! Üç yıllık üyeler bir kitap ayracı alabilir. (Çevrimdışı keyfiniz için bastırmış olduğunuz hayran kurgularınızda kullanılabilir, tabii.) 5 yıllık üyeler laptoplarında, dolaplarında veya istedikleri başka yerlerde sergilemek üzere bir çıkartma alabilir. Değerli on yıllık üyelerimiz ise bir OTW buzdolabı magnetine erişebilir. Tüm bu ödüllerin tasarımları yıl sonuna doğru gösterilecek. Ödüller yalnızca uzun süreli üyelerimize özeldir.

OTW’ye gösterdiğiniz desteğin türü ne olursa olsun, son on üç yıldır sizin sayenizde gelişip başarılı olabildik. Kullanıcılarımızın yaptığı tüm katkıları minnetle karşılıyoruz ve bu yıl bize üye olarak katılarak yaptığımız işle olan bağlantınızı güçlendirebileceğinizi umuyoruz.


OTW; AO3, Fanlore, Open Doors, TWC ve OTW Legal Advocacy projeleri dahil olmak üzere birçok projenin yürütüldüğü ana kuruluştur. Hayranlar tarafından yönetilen, tamamen bağışlarla desteklenen ve gönüllülerin çalıştığı bir kuruluşuz. Hakkımızda daha fazla şey öğrenmek için OTW sitesi ni ziyaret edebilirsiniz. Bu sayfayı da çevirmiş gönüllü çevirmen ekibimiz hakkında daha fazla şey öğrenmek isterseniz Çeviri sayfası sayfasına göz atabilirsiniz.

Comment


Pages Navigation