AO3 News

Post Header

Published:
2014-10-24 12:19:04 -0400
Original:
Advocacy
Tags:

Çoğu hayran OTW'yi (Transformatif Eserler Derneği), Archive of Our Own – AO3 (Kendimize Ait Bir Arşiv) veya Fanlore'u gezerken keşfetti. Ama ziyaretçilerimizin çoğu OTW'nin aslında bir savunma grubu olduğunu veya bunun ne anlama geldiğini bilmiyor.

OTW için bu, hayran eserlerini korumak ve muhafaza etmek adına sadece alan sağlamadığımız anlamına geliyor. Ayrıca fandom ve hayran eserleriyle ilgili genel konuşmalarda da sesimizi duyurduğumuz anlamına geliyor. Kamu politikalarını ve hayranlar olarak bizi etkileyen hayran eserleri ve remix kültürü algısını iyileştirmek için konuşuyoruz. Desteğiniz hepimizi etkileyen konularda daha farklı yerlerde ve daha farklı şekillerde sesimizi duyurmamıza yardımcı oluyor.

OTW, özellikle kadın odaklı hayran alanlarını savunmanın önemli olduğunu düşünüyor. Spor fandomları, geleneksel bilimkurgu fandomları veya daha yeni fandomlar gibi alanlarda modern fandom çoğunlukla erkeklerin sahası gibi görülüyor. Biz kadınlar, queerler, genderqueerler, beyaz olmayanlar ve diğer dışlanan hayranların toplanabileceği hayran eseri bazlı internet topluluklarının değerine inanıyoruz.

Bizim için bu alanları savunmak online yardımla başlayıp bitmiyor. Bu yüzden fuarlar gibi gerçek hayattaki alanlarda da yardım sunmaya odaklanıyoruz. Bu sene Comic-Con ve Worldcon'a OTW temsilcileri gönderdik ve fuarlarda OTW ve projelerini temsil etmek isteyenler için daha fazla kaynak geliştirmeye çalışıyoruz.

Yardımın bazen fandomdan daha büyük olabileceğinin de farkındayız. Bu yüzden EFF ile Dragon Con'da online gizlilik haklarını savunan bir etkinlik düzenledik. Teknoloji dünyasında kadınlara ve açık kaynak kültürüne yönelik bir açık kaynak eğitim kampı olan AdaCamp gibi fandom dostu etkinliklere katıldık. Ve her zaman olduğu gibi hukuk alanındaki çalışmalarımızla mevcut telif hakkı kanunları altında daha fazla yaratıcı özgürlük ve güçlü hayran alanlarını savunmaya devam ettik. Bu aktiviteler gönüllülerimizin kendi beceri ve yeteneklerine güven kazanması ve OTW'nin çalışmalarını sürdürme kabiliyetini geliştirmesi için bir fırsat oluyor.

Yasal müdafaa çalışmalarımızın kendimiz ve topluluğumuz için daha güçlü bir hayran alanı yaratmamıza yardımcı olduğuna inanıyoruz. OTW'ye bir bağış yaparak daha yıllarca sesimizi hayran eserlerini savunmak için kullanmaya devam etmemizi sağlayabilirsiniz.