AO3 News

Post Header

Published:
2020-03-11 18:48:40 -0400
Original:
Upcoming changes to kudos
Tags:

Archive Of Our Own - AO3 (Kendimize Ait Bir Arşiv)'un yıllar boyunca kullanıcılar ve ziyaretçiler tarafından bırakılan inanılmaz sayıda (659 milyon ve artıyor!) kalbi kaldırabileceğinden emin olmak için birkaç perde arkası değişiklik yapıyoruz. Kalpler aynı şekilde çalışmaya devam edecek, ancak aynı kalpten iki tane olmadığından kesinlikle emin olmak için veritabanında yeni bir kontrol olacak. Bunun sonucunda aynı kalpten iki tane bulunan eserlerin kalp sayısında bir defalık düşüş yaşanacak.

Daha öncesinde, bir esere her kullanıcı ya da ziyaretçinin yalnızca bir kez kalp bırakmasını sağlamak için kalp özelliğinin kodlanışına güveniyorduk. Çoğunlukla işe yaradı, ancak bazen yavaş internet bağlantısı ya da kalp butonuna hızlıca iki kez basılması birden fazla kalp bırakılmasına yol açabiliyordu.

Veritabanı seviyesinde bunun yaşanmasını engelleyecek bir kısıtlama ekleyeceğiz. Ancak bu değişiklik aynı zamanda var olan aynı kalpleri geçersiz kılacak ve veritabanından silecek. Bu da demek oluyor ki, bir eserinizde aynı kullanıcı ya da ziyaretçiden birden fazla kalp aldıysanız, bu değişikliği uyguladığımızda kalp sayınız düşecek. Örneğin eseriniz aynı kullanıcıdan toplamda 3 kalp aldıysa, eserin toplam kalp sayısı 2 azalacak.

Değişikliklerimizi 16 Mart tarihinde yapmayı planlıyoruz ve değişiklikler uygulanmadan önce kısa bir arıza süresi yaşanacağını tahmin ediyoruz. Kesin olarak ne zaman olacağını kestiremiyoruz ancak öncesinde sizi @AO3_Status Twitter sayfasından uyarmak için elimizden geleni yapacağız.

Lütfen unutmayın ki bizim bu değişikliği yaptığımız sırada, kalp bırakırken, kalp sayısının düşmesi ya da aynısından iki tane bulunan kalplerin ortadan kaybolması gibi bazı aksaklıklarla karşılaşabilirsiniz.