AO3 News

Post Header

Published:
2018-12-15 16:53:01 -0500
Original:
Helpful Information for New Users
Tags:

Jste-li jedním z nových uživatelů, kteří se přesunuli do Archive of Our own - AO3 (Našeho vlastního archivu) z fanouškovských prostor, kde se běžně nepoužívá angličtina, rádi bychom vás tu přivítali - jsme rádi, že jste tu! AO3 má prvky, které pravděpodobně fungují jinak, než ty, na které jste zvyklí, a proto bychom vám rádi představili několik základních z nich.

Jak si vytvořit účet a představit se

Na AO3 je vítán každý! Při zakládání účtu není nutné kontaktovat Podporu a poslat jim přehled vaší fandomové historie. Pokud nemáte na AO3 účet a rádi byste si ho založili, podívejte se na stránku Jak si založím účet? Jakmile budete přihlášení, budete mít přístup k veškerému obsahu našich stránek..

Pokud byste se rádi představili ostatním, můžete po přihlášení přidat informace do biografie na vaší stránce Profile (Profil). Pokud potřebujete pomoc, podívejte se na Jak upravím svůj profil? v často kladených otázkách! Mějte na paměti, že informace, které přidáte do vašeho profilu, budou viditelné všem, ať už jsou přihlášení nebo ne.

Jak přidat své práce

Pokud byste rádi přesunuli své práce na AO3 z jiných fór či blogů, můžete je manuálně zkopírovat a vložit nebo použít náš importovací nástroj. Při importování z mnoha stránek ale bohužel dojde k přetažení velkého množství nepotřebného kódu.

Otestovali jsme import z Lofter—stránky oblíbené u čínsky mluvících fanoušků. Níže uvádíme podrobný návod, a to včetně kroků, jak odstranit přebytečný kód. Je možné, že tyto instrukce budou fungovat i u dalších blogů..

 1. Po přihlášení zvolte "Import Work" (Importovat práci) z nabídky "Post" (Zveřejnit) nahoře na stránce.
 2. Do prvního pole vložte URL práce či prací, které chcete importovat.
 3. Nemělo by být nutné měnit kód, který jste sami přidali.
 4. Pod nabídkou "Import as" (Importovat jako) si můžete vybrat, zda chcete importovat vložená URL jako samostatné práce nebo jako kapitoly jedné práce. V základním nastavení se URL importují jako samostatné práce.
 5. V "Preferences" (Nastavení) nevybírejte možnost "Post without previewing" (Zveřejnit bez náhledu), protože budete muset provést úpravy na rozpracované práci. Pokud chcete, aby k vašim pracím měli přístup pouze registrovaní uživatelé AO3, zvolte "Lock all imports to registered users only" (Umožnit přístup pouze registrovaným uživatelům).
 6. Nastavte Rating (Zařazení), Archive Warnings (Varování), a Fandom(s) (Fandom/y), které se vztahují k vaší práci. Mějte na paměti, že vámi zvolená nastavení se budou vztahovat ke všem odkazům, které právě importujete. Tato nastavení můžete později upravit.
 7. Vyplňte následující pole s tagy— kliknutím na modrý otazník získáte vysvětlení (v angličtině) u jednotlivých políček. Také můžete nahlédnout do často kladených otázek (odkaz níže), kde najdete přeložená vysvětlení.
 8. Vložte jakékoli Author's Notes (Poznámky autora), které byste k práci rádi přidali.
 9. Zvolte "Import" (Importovat).
 10. Upravte práci v režimu náhledu.
 11. Vymažte všechny řádky textu a kódu před prvním slovem samotné práce a za jejím posledním slovem taktéž.
 12. Proveďte jakékoli další úpravy formátu, které budete považovat za nutné. Pokud chcete získat lepší představu o tom, jak bude vaše práce vypadat na obrazovce, zvolte tlačítko "Rich Text" (Rich text).
 13. Chcete-li uložit změny, můžete:
  • Zvolit "Preview" (Náhled), kde můžete zkontrolovat, zda jste se vzhledem práce spokojení. Poté klikněte na "Post" pokud chcete práci zveřejnit, nebo
  • Zvolte "Post without Preview" (Zveřejnit bez náhledu), pokud chcete práci okamžitě zveřejnit.
  • Chcete-li práci uložit jako rozpracovanou, můžete zvolit "Save without Posting (Uložit bez zveřejnění). Poznámka: rozpracované práce budou po 30 dnech od vytvoření automaticky vymazány.

Náš Tutoriál: Jak zveřejnit práci na AO3 a Tutoriál: Jak importovat textové práce (v angličtině), spolu s Často kladenými otázkami ohledně zveřejnění a úpravy prací vám také mohou pomoci, pokud máte jakékoliv dotazy ohledně zveřejnění či importování prací.

Tagování prací

Fanouškovské práce jsou na AO3 setříděné podle fandomů (tedy podle názvu zdrojové práce fandomu, od které se fanouškovská práce odvíjí), a nikoli podle postavy či vztahu. Příklady najdete v našem seznamu fandomů. Každá práce musí mít tag fandomu, zatímco vztahy či postavy uvedeny být nemusí. Bohužel pokud uvedete v políčku pro fandom tag vztahu, bude velmi náročné pro ostatní fanoušky vaší práci najít, jelikož naše stránky nebudou moci propojit tyto práce s dalšími pracemi o stejném vztahu.

Chcete-li zjistit, jak systém tagů co nejlépe využít a jak umožnit ostatním uživatelům, aby vaši práci našli, zde je několik tipů:

 • Vložte jméno zdrojové práce do políčka Fandom. Může se jednat o televizní seriál, knihu či sérii knih, manga či anime, počítačovou hru, atd.
  • Pokud píšete o skutečné osobě, říkáme tomu Real Person Fiction - Fikce o reálných postavách (nebo ve zkratce RPF) a pro uspořádání těchto prací používáme samostatné fandomové tagy. Můžete například použít tag se jménem sportovního týmu, jména hudební skupiny, či pokud píšete o herci či herečce, pravděpodobně najdete RPF verzi tagu pro tento fandom, jako například Wicked (RPF).
  • Pokud je vaše práce zasazená ve dvou fandomech, nebo pokud se jedná o crossover, vložte jména obou fandomů jako samostatné tagy.
 • Ačkoli tagy Relationship (Vztah) a Character (Postava) nejsou povinné, uživatelé podle nich mohou práce vyhledávat, a proto je dobrý nápad tato pole vyplnit. Můžete tagovat ve svém vlastním jazyce a my propojíme vaše práce s ostatními, které se týkají tohoto vztahu či postavy.
  • Základní (neboli 'oficiální') tagy vztahů jsou tříděné abecedně podle příjmení postav, s použitím latinské abecedy. Pole Relationships nenaznačuje, kdo je top nebo bottom, nebo kdo je dominantní a kdo submisivní.
   Chcete-li uvést, kdo je top/bottom nebo kdo je dominantní/submisivní, můžete k tomu použít pole Additional Tags (vedlejší tagy)! Sem můžete vložit samostatné tagy pro každou postavu a použít jejich celá jména. Například můžete uvést "Top Todoroki Shouto" a "Bottom Midoriya Izuku".

Jak skrýt práce před internetovými vyhledávači

Během zveřejnění či importování práce můžete své práce uzamknout, aby je našli jen ti uživatelé, kteří jsou přihlášení do svého účtu na AO3. Podívejte se na Jak můžu ovlivnit, kdo má přístup k mým pracím?, kde najdete návod jak tuto možnost zvolit u nových či již zveřejněných prací.

Během importování prací můžete zaškrtnout políčko v menu Preferences u "Lock all imports to registered users only" (Umožnit přístup pouze registrovaným uživatelům), hned pod políčkem, do kterého jste vložili odkazy na importovanou práci/práce.

Políčko, kde zaškrtnete, že si přejete umožnit přístup ke svým pracím pouze registrovaným uživatelům

Co nemůžete zveřejnit v archivu

V současné době jsou naše Smluvní podmínky dostupné pouze v angličtině, což znamená, že pro uživatele, kteří angličtinu neovládají, může být těžké zjistit, co na našich stránkách je a není povolené. Abychom vám trochu pomohli, zde předkládáme přibližný seznam obsahu, který na AO3 není povolený:

 • "Zkušební" příspěvky, s výjimkou "Testing" fandomu.
 • Příspěvky ve stylu blogu nebo příspěvky, v nichž se ostatním představujete. Informace o sobě můžete uvést na vašem profilu, jak jsme již naznačili výše.
 • Komerční příspěvky. Není dovolené žádat kohokoli o peníze, ať už ve vašich pracích, na vašem profilu, či v komentářích u vašich prací či prací jiných lidí. Nezáleží na tom, zda žádáte o dobrovolné příspěvky, prodáváte komise nebo doujinshi, či pokud chcete propagovat publikovanou práci, kterou máte rádi. Tato stránka je výhradně nekomerční.
 • Práce, které přímo napadají ostatní fanoušky kvůli vztahům, které mají rádi. Můžete zde zveřejňovat práce o jakémkoli vztahu, který se vám zlíbí a vyhnout se pracím o vztazích, které rádi nemáte. Ovšem publikování prací, které jsou útokem na fanoušky, kteří dávají přednost něčemu jinému než vy, by mohlo být považováno za obtěžování.

Zveřejňování tohoto typu prací by mohlo mít za následek postihy vůči vašemu účtu.

Kde mohu získat více informací?

V našich často kladených otázkách k AO3 a důležitých oznámeních najdete širokou škálu informací.

Pokud si nejste jistí, jaký obsah je na stránkách povolen, kontaktujte Výbor pro dohled na dodržování pravidel a zásad serveru. Pokud máte otázky ohledně naší stránky a odpověď jste nenašli v žádných dalších dokumentech, kontaktujte Podporu. Oba týmy s radostí zodpoví jakékoliv vaše dotazy.

Všechny tyto zdroje informací jsou k dispozici v mnoha jazycích!

Pokud chcete získat přístup k často kladeným otázkám nebo aktuálním novinkám v jiných jazycích, jděte do hlavního menu (pod názvem stránky) a zvolte "About" (O nás) a poté "Často kladené otázky" či "Zprávy."

Navigace na často kladené otázky

Chcete-li změnit jazyk, otevřete menu, přejeďte na jazyk, kterému dáváte přednost, a pak klikněte na tlačítko "Go" (Zvolit).

Změna jazyka


OTW je nezisková kmenová organizace zastřešující množství projektů, včetně AO3, Fanlore, Otevřených dveří, TWC a Právní obrany OTW. Jsme fanoušky vedená a zcela příspěvky podporovaná organizace s personálem sestaveným čistě z dobrovolníků. Více informací o nás najdete na stránkách OTW. Pokud se chcete dozvědět více o týmu dobrovolníků, který tento článek přeložil, podívejte se na stránky Překladu.