AO3 News

Post Header

Published:
2018-12-14 12:25:00 -0500
Original:
Helpful Information for New Users
Tags:

Być może jesteś jednym z wielu użytkowników, przenoszących się do Archive of Our Own – AO3 (Naszego Własnego Archiwum) z innych przestrzeni fanowskich, w których język angielski nie jest powszechnie używanym; chcielibyśmy Cię przywitać - jesteśmy szalenie podekscytowani, że możemy Cię gościć. Niektóre z funkcji AO3 mogą działać inaczej, niż jesteś do tego przyzwyczajona/y, dlatego chcielibyśmy krótko przejść przez trochę podstaw.

Tworzenie konta i przedstawienie się

Wszyscy są mile widziani na AO3! Nie musisz kontaktować się ze Wsparciem ani dostarczać swojego fandomowego życiorysu, aby założyć konto. Jeśli nie posiadasz konta, a chciałabyś/chciałbyś je mieć, sprawdź Jak mogę założyć konto? Gdy już się zalogujesz, będziesz mieć pełen dostęp do wszystkich treści na stronie.

Jeśli chcesz się przedstawić, po zalogowaniu możesz dodać informacje o sobie do Twojej osobistej biografii na Twojej stronie Profile (Profil). Przejdź do pytania Jak mogę edytować mój profil? w FAQ, aby uzyskać pomoc! Nie zapomnij, że każda z informacji, dodanych przez Ciebie do Twojego profilu, jest ogólnodostępna dla wszystkich bez względu na to, czy są zalogowani na stronie.

Dodawanie prac

Jeśli życzysz sobie przenieść swoje prace z innych forów lub platform blogowych na AO3, możesz skopiować i wkleić je ręcznie, lub użyć naszego narzędzia Importu. Niestety, importowanie z wielu stron przyniesie ze sobą sporo niepotrzebnego kodu.

Przeprowadziliśmy próbny import z Lofter - strony popularnej wśród chińskojęzycznych fanów - i wyszczególniliśmy poniższe kroki, zawierające również instrukcję usunięcia zbędnego kodu. Te instrukcje mogą zadziałać także w przypadku innych stron.

 1. Zalogowawszy się, wybierz "Import Work" (Zaimportuj Pracę) z listy menu "Post" (Publikuj) na górze strony.
 2. W pierwszym okienku wprowadź adres(y) URL pracy(prac) do zaimportowanych.
 3. Zmiana niestandardowego kodowania nie powinna być konieczna.
 4. Pod "Import as" (Importuj jako) możesz wybrać, czy wprowadzony(e) adres(y) URL ma zostać zaimportowany jako oddzielna praca czy rozdziały jednej, wspólnej pracy. Domyślnym ustawieniem jest importowanie adresu jako osobne prace.
 5. Nie wybieraj "Post without previewing" (Opublikuj bez podglądu), z okienka "Preferences" (Preferencje), jako że będziesz potrzebowała/potrzebował poddać wersję roboczą edycji. Możesz zaznaczyć opcję "Lock all imports to registered users only" (Udostępnij wszystkie zaimportowane prace tylko zarejestrowanym użytkownikom), jeśli wolisz, aby dostęp do pracy mieli wyłącznie użytkownicy AO3.
 6. Wybierz odpowiednie: Rating (Kategorię wiekową), Archive Warnings (Ostrzeżenia Archiwum) i Fandom(y). Zwróć uwagę, że będą one dotyczyć wszystkich prac z importowanych adresów URL. Jeśli zajdzie taka potrzeba, będziesz mogła/mógł zmienić je w późniejszym czasie.
 7. Wypełnij dowolne z pozostałych pól tagów - możesz uzyskać ich opisy (w języku angielskim), wybierając niebieski znak zapytania. Możesz również odnieść się do pozycji w FAQ (z łącza poniżej), po przetłumaczone wyjaśnienia.
 8. Wprowadź dowolną treść Author's Notes (Notki Autorskiej), jaką chcesz załączyć.
 9. Zaznacz "Import" (Importuj).
 10. Zedytuj wersję roboczą.
 11. Usuń wszystkie linijki tekstu i kodu, występujące przed pierwszym i po ostatnim słowie w obszarze "body" (ciało dokumentu) Twojej pracy.
 12. Wprowadź wszelkie inne dopasowania w formatowaniu, jakie sobie życzysz. Możesz zaznaczyć przycisk "Rich Text" (Wzbogacony Format Tekstowy), aby uzyskać lepszy ogląd tego, jak praca będzie wyświetlać się na ekranie.
 13. Żeby zapisać zmiany, możesz:
  • Wybrać "Preview" (Podgląd), by upewnić się, że jesteś zadowolona/y z wyglądu pracy, następnie zaś kliknąć "Post", w celu opublikowania jej, bądź
  • Wybrać "Post without Preview" (Opublikuj bez Podglądu), aby natychmiast opublikować pracę.
  • By zachować pracę jako wersję roboczą, możesz wybrać "Save Without Posting" (Zapisz bez Publikowania). Zwróć uwagę, że wersja robocza jest automatycznie usuwana po upływie 30 dni od jej utworzenia.

Nasz Samouczek: Publikowanie Pracy na AO3 oraz Samouczek: Importowanie Prac Tekstowych (po angielsku), jak również FAQ Publikowanie i Edytowania Prac także mogą pomóc Ci z wszelkimi zapytaniami, jakie możesz mieć na temat procesu publikowania i importowania prac.

Tagowanie Twoich prac

Na AO3 prace są podzielone ze względu na fandom (czyli tytuł kanonicznego źródła, z którego się wywodzą), a nie postać czy pairing. Przykłady możesz znaleźć na naszej Liście fandomów. Otagowanie fandomu jest wymagane przy każdej pracy, podczas gdy tagi relacji i postaci są opcjonalne. Niestety, wprowadzenie nazwy Twojego shipu w obszar Fandom spowoduje, że Twoja praca będzie ciężka do znalezienia dla innych użytkowników, jako że strona nie będzie mogła połączyć jej z innymi pracami na temat tego samego shipu. Oto kilka porad, aby jak najlepiej wykorzystać nasz system tagów i pozwolić innym użytkownikom na wyszukanie Twojej pracy:

 • Uzupełnij pole Fandomu nazwą kanonicznego źródła. To może być tytuł serialu, książki lub serii książek, mangi bądź anime, gry komputerowej itd.
  • Prace o prawdziwych ludziach nazywamy Real Person Fiction (lub RPF) i do ich oznaczenia używamy osobnych tagów fandomu. Dla przykładu, tagując możesz posłużyć się nazwą drużyny sportowej, zespołu muzycznego, lub, jeśli piszesz o aktorze, najpewniej znajdziesz wariant RPF danego fandomu, jak Wicked (RPF).
  • Jeśli Twoja praca przynależy do dwóch fandomów, lub jest crossoverem, wprowadź nazwy obu fandomów jako osobne tagi.
 • Chociaż tagi Relationship (Związku) i Character (Postaci) nie są wymagane, użytkownicy często wyszukują przy ich użyciu, zatem dobrze jest uzupełnić te pola. Możesz wprowadzić tagi w swoim języku, a my połączymy Twoją pracę z innymi, skupiającymi się na tej samej postaci czy związku.
  • Kanoniczne (lub "oficjalne") tagi związków uszeregowane są w kolejności wynikającej z alfabetu łacińskiego, ze względu na nazwisko postaci. Tagi Relationship nie wskazują, kto pełni rolę bottom lub top ani kto dominuje lub jest uległy.
   Do zaznaczenia, która z postaci jest top/bottom lub dominującą/uległą, możesz posłużyć się polem Additional Tags (Dodatkowe Tagi)! Dla każdej postaci użyj osobnego tagu, zawierającego pełne imię i nazwisko. Na przykład "Top Todoroki Shouto" i "Bottom Midoriya Izuku".

Ukrywanie Twoich prac przed silnikami wyszukiwarek

Gdy publikujesz lub importujesz pracę, możesz zdecydować o udostępnieniu jej w wyszukiwaniu wyłącznie dla zalogowanych użytkowników AO3. Sprawdź Jak mogę kontrolować, kto ma dostęp do moich prac?, żeby dowiedzieć się, jak to zrobić dla nowych oraz już istniejących prac.

Jeśli importujesz pracę, możesz zaznaczyć w Preferencjach okienko "Lock all imports to registered users only" (Udostępnij wszystkie zaimportowane prace tylko zarejestrowanym użytkownikom), tuż pod polem przeznaczonym na adres(y) URL importowanej(ych) pracy(prac).

Okienko do udostępnienia prac wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników

Czego nie możesz publikować

Obecnie, nasz Regulamin Serwisu dostępny jest wyłącznie w języku angielskim, co utrudnia nie-anglojęzycznym użytkownikom zdobycie informacji na temat tego, co jest i co nie jest dozwolone na stronie. Żeby pomóc, oto jest (niewyczerpująca) lista treści niedopuszczalnych na AO3:

 • Wpisy "testowe", o ile nie zostały opublikowane w fandomie "Testing".
 • Wpisy "przedstawiające się" lub utrzymane w stylu blogowym. Prosimy, do przedstawienia się użyj swojego Profilu, jak to opisano powyżej .
 • Promocja komercyjna. Nie możesz zabiegać o pieniądze od nikogo, ani w twoich pracach, twoim profilu, ani komentarzach pod twoimi lub cudzymi pracami. Nie ma znaczenia, czy prosisz o darowizny, sprzedajesz prace wykonywane na zamówienie bądź doujinshi, czy promujesz opublikowaną pracę, której jesteś fanem. Ta strona jest ściśle niekomercyjna.
 • Prace bezpośrednio atakujące innych fanów, z powodu ich shipów. Zachęcamy do publikowania prac o dowolnym shipach, które lubisz, oraz unikania tych, które budzą Twoją niechęć. Jednak publikowanie prac, będących atakiem na osoby shipujące coś, czego nie lubisz, może zostać uznane za nękanie.

Publikowanie tego typu zawartości może spowodować ograniczenia i kary na Twoim koncie.

Gdzie zdobyć więcej informacji?

Nasze FAQ AO3 oraz ważne ogłoszenia stanowią dobre miejsca do znalezienia szerokiej gamy informacji.

Jeżeli nie jesteś pewna/pewien, jakie treści są dozwolone, skontaktuj się z Zasadami i Nadużyciami . Jeśli masz pytania na temat strony, na które nie odpowiedziano w innych naszych dokumentach, skontaktuj się ze Wsparciem. Oba zespoły z radością odpowiedzą na jakiekolwiek pytania.

Wszystkie te źródła dostępne są w licznych wersjach językowych!

Aby uzyskać dostęp do FAQ oraz wpisów z aktualnościami, przejdź do głównego menu (poniżej nazwy strony) i wybierz "About" (O nas), a następnie "FAQ" lub "News."

Przejście do strony FAQ

Żeby zmienić język, wejdź w menu, przewiń do wybranego języka, a następnie wybierz przycisk "Go" (Idź).

Zmiana języka


OTW jest organizacją non-profit, w skład której wchodzą projekty AO3, Fanlore, Drzwi Otwarte, TWC oraz Wsparcie Prawne OTW. Jesteśmy fanowską organizacją całkowicie utrzymywaną przez darowizny, której personel składa się w całości z wolontariuszy. Dowiedz się o nas więcej na stronie OTW. By dowiedzieć się więcej o grupie wolontariuszy, która przetłumaczyła ten wpis, sprawdź stronę Komisji Tłumaczeń.