AO3 News

Post Header

Published:
2018-12-13 19:56:51 -0500
Original:
The Archive now supports a whole lot more characters!
Tags:

🎁

Dzięki długo planowanej aktualizacji bazy danych Archive of Our Own – AO3 (Nasze Własne Archiwum) pozwala już na używanie najnowszych emoji, jak również rozszerzonych zestawów symboli w wielu językach (na przykład niektóre rzadziej używane znaki w języku chińskim i japońskim) w twoich pracach, komentarzach i profilu. 🎉🍾🎈🎊🎇. Właściwie wszystkie pola tekstowe są dostosowane do zestawu symboli UTF8MB4, poza kilkoma, które zostały ograniczone do znaków łacińskich i znaków interpunkcyjnych, jak pseudonimy oraz nazwy kolekcji.

🔧

Kodowanie UTF8MB4 zostało wprowadzone kilka lat po powstaniu AO3, więc mieliśmy już całkiem dużą bazę danych używającą starszego szyfrowania kiedy aktualizacja stała się nieuchronna. Po naszych ostatnich pracach serwerowych, które zawierały aktualizację do MySQL 5.7, użytkownicy, którzy próbowali opublikować pracę albo komentarz z nieobsługiwanym symbolem (np. jednym z nowszych emoji) spotkali się z nieprzydatną pustą stroną błędu, pogarszając sytuację.

Jednak przenoszenie 617GB naszej bazy danych byłoby ogromnym przedsięwzięciem, wymagającym prawdopodobnie kilku dni przestoju. Na szczęście, byliśmy w stanie wymyślić strategię, która pozwalała zminimalizować przestój przez wprowadzenie zmian na nowej, pustej kopii bazy danych, podczas gdy "stara" była wciąż w użyciu. Gdy każda nowa tablica była gotowa, skopiowaliśmy dane i aktywowaliśmy ją, a następnie przechodziliśmy do następnej.

😱

Dzięki pracowitości naszego wolontariusza sysadmina james_'a, zakończyliśmy pracę w trochę ponad tydzień bez utraty danych. Natrafiliśmy jednak na nieoczekiwany problem z jednym z ograniczeń, które nałożyliśmy na naszą bazę danych, aby zapobiec tworzeniu wielu tagów z tą samą nazwą.

Przez zmianę w sposobie porównywania danych, niektóre symbole, jak ss i ß są traktowane jako takie same. To oznacza, że gdy skopiowaliśmy tag "Weiss Kreuz" do nowego systemu, a kilka sekund później próbowaliśmy skopiować "Weiß Kreuz", późniejszy tag był traktowany jako duplikat i po cichu usuwany. To sprawiło, że prace opublikowane pod tym tagiem były przez kilka dni trudne do znalezienia, ponieważ tag nie pokazywał się na pracy.

Jak tylko odkryliśmy ten problem i znaleźliśmy powód, byliśmy w stanie użyć kopii zapasowej do odtworzenia zmian zrobionych do momentu ostatecznej wymiany, więc mogliśmy porównać obie tablice i przywrócić utracone tagi.

👍

Razem z naszymi administratorami tagów przywróciliśmy wszystkie tagi do systemu, więc są one znowu widoczne na pracach. Przepraszamy, jeśli wasze prace i zakładki zostały tym dotknięte!

Mimo zakończenia prac nad aktualizacją i chociaż nasza baza danych pozwala na nowe symbole, pamiętajcie, że niektóre urządzenia i przeglądarki, jak również aplikacje i czytniki e-booków w formacie MOBI, mogą nie wyświetlać ich poprawnie. Jednak mamy nadzieję, że polubicie nowe opcje emoji i wyślecie bardziej kolorowe uwielbienie dla twórców w waszych komentarzach! ❤🧡💛💚💙💜